0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Pojazdy elektryczne i spalinowe dla dziecka - jak wybrać najlepsze?

Pojazdy elektryczne i spalinowe dla dziecka - jak wybrać najlepsze?

Które dziecko nie marzy, aby robić to samo, co kochani rodzice? Skoro dorośli jeżdżą autami czy motocyklami, czemu nie mają robić tego także dzieci? Jeśli teren jest do tego sprzyjający – równy, znajomy i bezpieczny, może warto pozwolić maluchowi przesiąść się z pojazdu napędzanego siłą mięśni w pojazd samobieżny. Wielka frajda w miniaucie murowana!

 

Najczęściej występujące zabawki samobieżne są modelami spalinowymi bądź napędzanymi silnikiem elektrycznym. Zazwyczaj przybierają one kształt samochodu, motoru, maszyny budowlanej bądź rolniczej. Czasem spotkać możemy typową hulajnogę, udoskonaloną o silniczek.

 

Jakie pojazdy elektryczne dla dziecka?

Producent samobieżnej zabawki powinien podać w opisie oraz na opakowaniu produktu wiek oraz wagę dziecka, do którego jest ona przeznaczona. Jest to oczywiście orientacyjny wskaźnik, pokazujący jak wymagający jest dany model, jak duże dziecko poradzi sobie z właściwą obsługą oraz jaka jest wytrzymałość wagowa sprzętu.

Ogólna zasada mówi także, że im szybszy sprzęt tym większe dziecko. Dodatkowo należy pamiętać, że podana waga jest przybliżonym parametrem. Inaczej sprzęt będzie się zachowywał przy tym samym kierującym na różnym terenie. W zależności od modelu – posiadać może jedno siedzenie lub dwa.

 

Teren i szybkość pojazdu

Każdy rodzic zna najlepiej swoje dziecko i wie, na jaki pojazd mogą sobie pozwolić. Czy mały kierowca ma szybki refleks i poradzi sobie z szybszą jazdą, czy lepiej wybrać model, który nie rozwija zbyt dużej prędkości. Pojazdy elektryczne poruszają się zazwyczaj z prędkością od 3 do 8 km/h.

Modele te najlepiej radzą sobie na terenach płaskich, pokrytych betonem czy inną twardą nawierzchnią. Jeśli dziecko jeździć będzie często po terenach zielonych, warto zakupić model z mocniejszym silnikiem. Najczęściej pojazd zaczyna się poruszać po przekręceniu odpowiedniego elementu na kierownicy bądź po naciśnięciu pedału.

Zakup pojazdu dla dziecka należy dobrze przemyśleć

 

Moc silnika pojazdu

Na rynku znajdziemy zazwyczaj modele z akumulatorem:

 • 6 V – pojazd przeznaczony raczej na teren ubity, o równej nawierzchni. Czas działania - od 50 do 90 minut
 • 12 V – modele z mocniejszym silnikiem lepiej sobie radzą na trudniejszym terenie, np. porośniętym trawą, nieubitym. Pojazd działa od 30 do 50 minut.

Pojazd musi być wyposażony w ładowarkę. W zależności od danego modelu podłącza się sprzęt do gniazdka na określony w opisie czas. Po ładowaniu dziecko znów będzie mogło zakosztować radości z kierowania swoim miniautem. Pojazd jeździ najszybciej na pełnej baterii, wraz z upływem energii jego prędkość może spadać, aż do całkowitego zatrzymania.

Auta posiadające napęd na tylne koła są mocniejsze, zrywniejsze i szybciej jeżdżą.

 

Jakość pojazdu dla dziecka

Sprzęt musi być stabilny i niewywrotowy. Decydująca może okazać się liczba kółek. Na bardziej wymagający teren warto wybrać pojazdy na czterech kołach, co zapobiegnie przewrotom.

Koła produkowane są zazwyczaj z mocnego plastiku, choć bywają także wykonywane z pompowanej gumy. Czasem na plastikowe koła nakładane są obręcze z gumy, co wpływać ma na większy komfort jazdy i zwiększać przyczepność. Pojazd powinien być bezpieczny dla dziecka. Poza stosownymi normami bezpieczeństwa i dobrym materiałem, musi posiadać także pasy, które przytrzymają kierującego w jednym miejscu.

 

Sterowanie pojazdem

Pojazdy sterowane są za pomocą kierownicy, przy czym niektóre modele oferują także osobny pilot dla rodzica, który może zmienić tor jazdy dziecka. Dobrze, gdy samobieżne modele posiadają jeden bieg w przód oraz jeden w tył. Dwa bieg w przód umożliwią jeszcze lepsze kierowanie pojazdem.

W przypadku pojazdów silnikowych należy pamiętać o właściwej konserwacji sprzętu. Należy ściśle kierować się wytycznymi podanymi przez producenta. Może on wymagać ochrony przed warunkami atmosferycznymi czy być ładowanym jedynie przez określony czas. Pojazd musi posiadać instrukcję w języku polskim i gwarancję.

 

Dodatkowe akcesoria

Bardziej rozwinięty sprzęt posiada wejście na mp3 lub radio, dzięki któremu dziecko może słuchać muzyki w trakcie jeżdżenia. Wiele modeli ma jedynie wbudowane odgłosy typu klakson.

Niektóre modele posiadają lusterka boczne, które nie mogą w przypadku młodszych pociech być wykonane ze szkła. Są one o tyle przydatne, że dziecko uczy się prawidłowych nawyków kierowcy od najmłodszych lat. Warto, aby pojazd wyposażony był w koszyczek bądź bagażnik, do którego dziecko schowa zabawkę lub picie.

Modele wykonywane są we wszystkich kształtach i kolorach. Rodzic może wybierać pomiędzy autami terenowymi, wyścigowymi czy słodkimi pojazdami dla księżniczki.

Pojazdy dla dzieci przypominają autentyczne modele aut i motorów

 

Jak wybrać pojazdy spalinowe dla dziecka?

Są to modele zdecydowanie mniej popularne od elektrycznego odpowiednika. Rodzice rzadziej po nie sięgają ze względu na wyższą cenę, mniejsze bezpieczeństwo oraz większe wymagania względem kierującego.

Przede wszystkim, modele spalinowe osiągają większą prędkość – często do 25 km/h. Szybkość jazdy jest więc nieodpowiednia dla najmłodszych kierowców. Spalinowe pojazdy pozwalają na dłuższą jazdę. Jedno zatankowanie wystarcza zazwyczaj na 7 godzin korzystania.Pojazdy spalinowe dedykowane są zazwyczaj dla dzieci od 8 roku życia.

Zazwyczaj przybierają one formę trzy- lub czterokołowego quada. Przy zakupie należy zwracać uwagę na pojemność silnika oraz sprawny system hamulcowy (najlepiej na przód i tył).

 

Wybór pojazdu, a kwestie bezpieczeństwa

Awaryjność danego modelu zależna jest w przeważającym stopniu od czasu i sposobu jego wykorzystania. Wielu rodziców twierdzi jednak, że prawdziwe bezpieczeństwo i satysfakcję z zakupu, zapewnią jedynie markowe quady. Lepszy sprzęt pozwoli także zaoszczędzić na naprawach i dodatkowych częściach.

 

Zainwestuj w ochraniacze dla dziecka

Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo należy zaopatrzyć je w komplet ochraniaczy - na łokcie i kolana, kask oraz gogle. Pamiętajmy także o odpowiednim obuwiu – wygodnym i dającym stabilne oparcie.

 

Czy warto sięgnąć po używany pojazd?

Część pojazdów, ze względu na gorsze wykonanie, ale i niższą cenę, sprzedawane są z myślą o jednym sezonie. Jeśli planujemy zakup używanego sprzętu, powinien być on mało eksploatowany lub po prostu markowy. W przypadku znanych firm żywotność sprzętu jest zazwyczaj większa.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry