0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

 • Sprzedajemy.pl >
 • Poradniki >
 • Praca >
 • Operator maszyn, inżynier, pracownik linii produkcyjnej – kto znajdzie pracę w przemyśle ciężkim?

Operator maszyn, inżynier, pracownik linii produkcyjnej – kto znajdzie pracę w przemyśle ciężkim?

Operator maszyn, inżynier, pracownik linii produkcyjnej – kto znajdzie pracę w przemyśle ciężkim?

Przemysł ciężki to prężnie rozwijający się sektor gospodarki, stale zwiększający zatrudnienie. Na pracę mogą liczyć tu przede wszystkim inżynierowie, ale nie tylko. Młodzi ludzie szukający pracy w przemyśle ciężkim mają bardzo szerokie możliwości rozwoju. Na jakie stanowiska warto aplikować i w jakim kierunku się szkolić, aby zapewnić sobie stabilne zatrudnienie w najbliższych latach?

 

 

Praca w przemyśle ciężkim

Przemysł ciężki to dział gospodarki, który zajmuje się produkcją m.in. maszyn i półproduktów na potrzeby innych branż przemysłowych. Gałęziami przemysłu ciężkiego jest przemysł budowlany, chemiczny, metalurgiczny, elektromaszynowy, zbrojeniowy, mineralny oraz paliwowo-energetyczny. W Polsce bardzo gwałtowny rozwój przezywają sektory takie jak górnictwo, hutnictwo czy odlewnictwo. Skutkuje to ciągłym wzrostem zatrudnienia, a co za tym idzie, również wzrostem wydajności oraz wynagrodzeń. Miejsc pracy w przemyśle ciężkim jest więc dużo, największe zapotrzebowanie jest cały czas na inżynierów, ale niezbędni są również pracownicy produkcji i operatorzy maszyn.

Praca operatora maszyn

Do zadań osoby pracującej na stanowisku operatora maszyn należy szereg obowiązków związanych z obsługą maszyn i urządzeń wykorzystywanych w danej firmie. Operator maszyn musi ściśle trzymać się wytycznych określonych w aktualnie obowiązującej dokumentacji. Bardzo często w zakres jego obowiązków wchodzi także kontrola stanu technicznego maszyn, dbałość o ich czystość oraz otoczenia, w którym pracuje. Operator maszyn powinien ponadto wykonywać prace konserwujące, ważna jest także umiejętność wykrywania usterek i zgłaszania ich lub dokonywania samodzielnych napraw.

maszyny

Inżynier w przemyśle ciężkim

Od dłuższego czasu najbardziej poszukiwanymi pracownikami w przemyśle ciężkim są inżynierowie. Stale pojawiają się nowe oferty pracy dla konstruktorów, inżynierów procesu, specjalistów ds. technologii i wielu innych absolwentów uczelni technicznych. Bardzo wysoko ceniona jest znajomość programów takich jak CAD, Auto-Cad, SolidWorks, Inwentor i innych. Bardzo ważna jest umiejętność pracy z dokumentacją techniczną, zarówno tworzenie jej, jak i czytanie. Duży nacisk kładzie się na ciągły rozwój, warto zatem stale poszerzać swoją wiedzę na temat dziedziny, w której jest się specjalistą.

Praca w przemyśle ciężkim to dla inżynierów szansa współtworzenia innowacyjnych projektów, a także gwarancja wysokich zarobków oraz możliwość rozwoju.

Pracownicy linii produkcyjnej

Operatorzy linii produkcyjnych mogą liczyć na zatrudnienie między innymi w branży motoryzacyjnej. Do ich obowiązków należy obsługa i nadzór zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii produkcyjnej, organizowanie bezpiecznego stanowiska pracy dla siebie i współpracowników oraz dokonywanie prostych regulacji urządzeń wchodzących w skład linii. Bardzo często pracownicy linii produkcyjnych przeprowadzają okresowe kontrole prawidłowości działania zespołów i podzespołów linii.

Aby zostać operatorem linii produkcyjnej nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, nie mniej mile widziane jest wykształcenie średnie techniczne, przydatna jest także znajomość automatyki przemysłowej. Zawód ten bardzo często wiąże się z pracą w trybie zmianowym.

linia produkcyjna

Kto jeszcze znajdzie pracę w przemyśle ciężkim?

Oprócz wspomnianych zawodów, które są bardzo pożądane, oferty pracy czekają także na spawaczy, monterów, ślusarzy, tokarzy, kontrolerów jakości, magazynierów i innych pracowników. Wiele firm oferuje także pakiety benefitów pozapłacowych, np. dostęp do prywatnej opiek zdrowotnej.

Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w przemyśle ciężkim, to są one bardzo zróżnicowane. Aby je oszacować należy brać pod uwagę wielkość firmy, jej kapitał, region zatrudnienia oraz staż i wykształcenie pracownika. Przykładowo operator linii produkcyjnej zarabia średnio 3177 złotych brutto, jednak jest mediana obliczona na podstawie wynagrodzeń z całej Polski.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry