0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Odzież termoaktywna na zimę – czy faktycznie jest skuteczna?

Odzież termoaktywna na zimę – czy faktycznie jest skuteczna?

Odzież termoaktywna od lat cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wielu ludzi sięga po ubrania termiczne zimą, w celu zachowania ciepła ciała, ale czy to rzeczywiście pomaga? Co warto wiedzieć o odzieży termoaktywnej? Czym się kierować przy jej wyborze?

 

 

Odzież termoaktywna a odzież termiczna

Wiele osób używa zamiennie określeń „odzież termiczna” i „odzież termoaktywna”, utożsamiając te dwa pojęcia jako jedno i to samo, a to jest błąd. Ubrania termiczne i termoaktywne to dwa różne typy przeznaczone do nieco innego celu. Jakie są dokładne różnice między nimi? Przede wszystkim odzież termiczna to każdy rodzaj ubrania, który ma za zadanie chronić ciało przez chłodem, deszczem czy wiatrem. Zazwyczaj są one wykonane ze specjalnego grubszego i gęściej plecionego materiału, który ma zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Zaliczają się do tego choćby bluzy polarowe czy wełniane swetry. Ich minusem jest jednak to, że nie zapewniają odpowiedniej wentylacji i odprowadzania wilgoci ciała, przez co nie nadają się np. dla sportowców.

Odzież termoaktywna z kolei zaliczana jest przede wszystkim do rodzaju odzieży sportowej. Wykonana jest z materiałów, które nie grzeją, ale mają właściwości służące utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała i zapobiegające wychłodzeniu. Pomagają też w odprowadzaniu wilgoci z ciała w momencie gdy się spocimy, np. przy większym wysiłku fizycznym. Ich zadaniem nie jest ogrzewanie, a izolowanie ciała od warunków panujących na zewnątrz.

Bielizna termoaktywna męska

 

Jak działa odzież termoaktywna?

Zostało to już omówione wyżej – odzież termoaktywna ma za zadanie izolować naturalną temperaturę ciała od temperatury otoczenia. Innymi słowy, zachować ciepło naszego organizmu powstrzymując je od wychłodzenia. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów, bowiem bielizna termoaktywna najczęściej wykonana jest z materiałów sztucznych jak poliamid lub naturalnych, pochodzenia zwierzęcego, jak wełna merynosów. Dzięki temu, zakładając bieliznę termoaktywną nie musimy się obawiać wychłodzenia, a także przepocenia, ponieważ cała wilgoć ciała jest wyprowadzana na zewnątrz.

 

Czy odzież termoaktywna może przestać działać?

Tak i nie. Mówiąc dokładniej, jeżeli źle ją konserwujemy, a chodzi tutaj przede wszystkim o to, w jaki sposób jest ona prana. Jeżeli do czyszczenia odzieży termoaktywnej używamy niewłaściwego proszku, jej właściwości termiczne oraz zdolność wchłaniania potu może obniżyć się nawet trzykrotnie! Najczęściej do tego typu odzieży stosuje się specjalne proszki i płyny przeznaczone do ubrać sportowych, które mają za zadanie chronić je przed utratą ich właściwości. Nie mają pewności co do tego czy używa się właściwych środków piorących, warto o nie zapytać w sklepie.

Odzież termoaktywna Hi-Tec

 

Fakty i mity dotyczące bielizny termoaktywnej

Na temat odzieży termoaktywnej krążą najróżniejsze zdania, które często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto jest więc rozwiać niejasności na ich temat, by wiedzieć, jak to wygląda naprawdę. Jednym z często powtarzanych mitów jest to, że w odzieży termoaktywnej ciało się nie poci – poci się, ale cała wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz, co zapobiega wychłodzeniu. Brak potu byłby raczej ze szkodą dla naszego organizmu – człowiek musi się pocić. Innym mitem jest to, że tego typu odzieży używa się tylko zimą. Nie! Odzież termoaktywna jest wykorzystywana w każdej porze roku, do tego wśród ofert sklepów dostępna jest zarówno ta przeznaczona na okres wiosna-lato, jak i ta na okres jesienno-zimowy.

Co z faktami? Na pewno prawdziwym twierdzeniem jest to, że odzież termoaktywna poprawia komfort. Rzecz jasna jest to przede wszystkim odczucie subiektywne, ale każdy z nas pewnie przyzna, że uczucie suchości i ciepła jest o wiele lepsze, niż chłód i mokre przyklejające się do ciała ubranie.

 

Jak wybrać odzież termoaktywną?

Wybór odzieży termoaktywnej będzie zależał przede wszystkim od naszych preferencji, ale warto wziąć pod uwagę kilka innych kwestii, które mogą nam w tym pomóc. Przede wszystkim należy określić to, jak będziemy użytkować taką bieliznę. Czy jest nam ona potrzeba z racji zwiększonej aktywności fizyczynej czy może ta aktywność jest umiarkowana i chcemy po prostu się zabezpieczyć przed zimnem? Do wyboru mamy zarówno bieliznę uniwersalną, dwuwarstwową, nazywaną także bielizną II generacji. Przy znaczącym wysiłku fizycznym może być ona niewytaczająca i wówczas lepiej sprawdzi się tak zwana odzież „grubsza” jak Power Stretch lub Micropile Stretch.

Właściwie wyróżnia się trzy rodzaje odzieży termoaktywnej: cienka, średnia i gruba. Każda z nich ma nieco inne właściwości, które trzeba dostosować do swoich własnych potrzeb.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry