0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie wybrać krzesełko do karmienia?

Jakie wybrać krzesełko do karmienia?

Wraz ze wzrostem bobasa, zmienia się nie tylko jego dieta, ale także sposób karmienia. Dzieciaczki żegnają pite na leżąco kaszki, a witają z radością pierwsze jabłuszka, przeciery i zupki, podane na ich własnym krzesełku do karmienia. Wybór najlepszego krzesełka z pewnością nie jest łatwy. Na jaki materiał się zdecydować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Które szczegóły konstrukcji okażą się najważniejsze w codziennym użytkowaniu?

 

Krzesełka do karmienia - jakie wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są cztery typy krzesełek:

Klasyczny – jest to wciąż najpopularniejszy z modeli. Wymaga on największej ilości miejsca, jednak rodzice decydują się na ten zakup ze względu na stabilność, wytrzymałość i szereg udogodnień. Krzesło można swobodnie przemieszczać i przesuwać po mieszkaniu, zwłaszcza jeśli model wyposażony jest w kółka. Często krzesełka te oferują także możliwość zamiany w kolejny sprzęt wraz z rośnięciem pociechy.

Składany – wyglądają podobnie do krzeseł tradycyjnych, ich zaletą jest jednak możliwość złożenia. Rozwiązanie to będzie praktyczne zwłaszcza w małych przestrzeniach.

Nadstawka na krzesło – jest to jedno z nowatorskich rozwiązań, które nie zdobyły jeszcze dużej popularności. Pomysł jest o tyle dobry, że pozwala on na wspólne i wygodne przebywanie całej rodziny przy jednym stole. Nadstawka przytwierdzana jest do klasycznego krzesła jadalnianego. Przypomina klasyczny model pozbawiony nóg, a wyposażony w pasy.

Krzesełko przytwierdzane do blatu – jest to najnowocześniejszy z modeli, a co za tym idzie, najrzadziej spotykany. Zasada działania jest prosta – rodzic przed karmieniem bobasa przytwierdza krzesełko do blatu stołu jadalnianego. Wielu rodziców obawia się o stabilność i gwarancję niezawodności podobnych modeli. O ile jest to rozwiązanie bezpieczne dla maluchów, o tyle pewność kończy się wraz ze wzrostem dziecka.

Najważniejszym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego stołu. Musi być on na tyle ciężki i masywny, aby utrzymać wiercącego się szkraba. Modele przytwierdzane są za pomocą antypoślizgowych zaczepów, które teoretycznie nie powodują zniszczeń powierzchni. W przypadku zabytkowych antyków radzimy jednak nie ryzykować sprawdzania tego na własnym przykładzie.

 

Wybór powinien być uzależniony od preferencji oraz możliwości mieszkaniowych i finansowych rodziców. Kierować należy się przede wszystkim jednak oferowanymi funkcjami i cechami danego modelu.

krzesełko do karmienia musi być bezpieczne

 

Szukasz krzesła do karmienia? Zwróć uwagę na jego budowę

Na standardowe krzesełko składa się siedzisko z blatem do jedzenia i podnóżkiem oraz stelaż. Każdy z tych elementów powinien zostać szczegółowo oceniony przy dokonywaniu zakupu. Ważne, aby krzesełko (podobnie jak fotelik samochodowy i wózek) posiadało stosowny certyfikat jakości, co daje najlepszą gwarancję dobrego wyboru.

Zazwyczaj spotyka się krzesełka wykonane z drewna, plastiku lub aluminium. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Krzesła drewniane charakteryzują się największą wytrzymałością i są często zakupem na lata. Wiele modeli pozwala na późniejszą modyfikację i zamianę. np. w zwykłe krzesło. Ich wadą jest dość duża waga. Krzesła plastikowe są lżejsze, ale jak nietrudno się domyślić, nie charakteryzują się dużą wytrzymałością. Krzesła aluminiowe są niezwykle popularne ze względu na połączenie omawianych cech – są zarówno lekkie jak i wytrzymałe.

 

Jakie siedzisko jest najlepsze?

Jest to podstawowy element, na który rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę. Powinien być on odpowiednio wyprofilowany i umożliwiać wygodne ułożenie się dziecka. W przypadku siedzących niemowlaków warto zainwestować w dodatkową nakładkę, przeznaczoną dla najmłodszych. Pozwala ona na komfortowe ułożenie się najmniejszych brzdąców, które mają inny układ kręgosłupa i nie dostają jeszcze do podnóżka.

W przypadku siedziska ważny jest wybór odpowiedniego materiału. O ile pokrycie bawełniane wygląda lepiej i jest milsze w kontakcie, o tyle nie jest ono zbyt praktyczne. Materiały ceratowe, czy pokrewne niewchłaniające plam, wpłyną na łatwiejsze utrzymanie czystości. Najlepiej, aby tapicerka była odczepiana i prana w pralce.

Sam materiał to nie wszystko. Pod nim powinno znajdować się miękkie wypełnienie, które zapewni komfort siedzenia.

Ważna w przypadku siedziska jest możliwość regulacji i dopasowania do zmieniających się wymiarów bobasa. Przy czym mechanizm ten musi być stabilny i pozwalać na łatwą modyfikację wysokości. Możliwości regulacji podawane są w stopniach (im więcej, tym dłużej będzie służyć). Część modeli oferuje także regulację stopnia nachylenia oparcia. Dziecku zmienić można ułożenie od siedzącego po półleżący.

Blat poza tym, że powinien być stabilny i wytrzymały, musi być odpowiedniej wielkości, która pozwoli dziecku na swobodne jedzenie czy zabawę. Najlepiej, aby był on łatwy do demontowania, co pozwoli na przysunięcie krzesełka do jadalnianego stołu. Dodatkowo, podwyższone krawędzie zminimalizują wylewanie się płynów na podłogę. Część blatów posiada specjalne wgłębienia, które ułatwiają utrzymywanie miski i kubka w jednym miejscu.

Innym rozwiązaniem, które zapewnia łatwe utrzymanie higieny, jest uzupełnienie blatu o tackę, zakładaną na czas jedzenia posiłku. Po skończeniu jedzenia tacka zostaje umyta i może zostać powtórnie wykorzystana. Najlepiej, aby posiadać dwie tacki, wykorzystywane na zmianę.

Dobrze, aby blat posiadał możliwość wyregulowania do indywidualnych potrzeb dziecka. Zwłaszcza jeśli chodzi o odległość blatu od krzesła. W przypadku braku możliwości modyfikacji, należy dokładnie wymierzyć najlepsze ułożenie.

Warto wybierać krzesełka zaopatrzone w podnóżek. Pozwalają one maluchom na wygodne oparcie i niwelują zsuwanie się dziecka. Powinno mieć ono możliwość regulacji, aby dostosować je do wielkości dziecka.

Dodatkowo krzesełko może być zaopatrzone w nadstawkę z zabawkami oraz z praktyczniejszych elementów – w koszyk na drobiazgi i zabawki.

Krzesło do karmienia znajdziesz w atrakcyjnej cenie w internecie

 

Wybór krzesełka, a względy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo, jak w przypadku wszystkich sprzętów przeznaczonych dla maluchów, powinno stanowić priorytetową kwestię. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

Dobra stabilność jest podstawą. Krzesełko powinno stać nieruchomo bez względu na szarpanie czy naciskanie blatu. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzic posiada inne, starsze dzieci, które z ciekawością ciągną za bok krzesełka. Stabilność nie jest zależna od wykorzystanego materiału, lecz od konstrukcji, głównie wyważenia ciężkości i ustawienia nóg.

Krzesło powinno być także dostosowane do wagi dziecka. Producent podaje zawsze maksymalne obciążenie, które wynosi zazwyczaj 15 kg.

W każdym z opisywanych typów podstawę stanowić będzie odpowiednie przytwierdzenie malucha do krzesełka. Zabezpiecza się dziecko przed niekontrolowanym wyjściem, wypadnięciem lub wyślizgnięciem się z krzesełka. Czyni się to za pomocą systemu pasów, których szerokość i ułożenie powinny być regulowane i dokładnie dostosowane do wymiarów malucha. Dziecko musi być solidnie zabezpieczone – najlepiej w okolicach pasa, ramion i nóg (tzw. zapięcie w pięciu punktach, jak w foteliku samochodowym). 

W przypadku modeli składanych, umiejscowienie mechanizmu składającego powinno być starannie przemyślane. Musi znajdować się ono zarówno poza ciekawskimi rączkami karmionego malucha, jak i małych dzieci, jeśli takowe w mieszkaniu przebywają. Najważniejsze, aby krzesełko pod żadnym pozorem nie mogło złożyć się samo.

Modele wyposażone w kółka muszą posiadać blokadę, która pozwala na unieruchomienie krzesełka w wybranym przez rodzica miejscu. Ważny dla rodziców może być także materiał, z których zostały one wykonane. Kółka plastikowe w większym stopniu niszczyć będą podłogę od tych, wykonanych z gumy czy kauczuku.

 

Jakie krzesło do karmienia? 3w1 czy 2w1?

Bardziej rozwinięte modele oferują możliwość dalszych modyfikacji. Rodzice mogą zdecydować się na krzesełko dwufunkcyjne, które można po podrośnięciu dziecka przerobić na oddzielny stolik i krzesełko, służące do zabawy. Niektóre modele posiadają także dodatkowe płozy, które można zamocować na nóżkach i krzesełko pełni wówczas funkcje nibykołyski.

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2017 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry