0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów to nasz codzienny towarzysz. Pomaga nam w zadbaniu o higienę jamy ustnej. Jednakże mało kto zastanawia się nad tym, jaka jest dla niego najbardziej odpowiednia. Kieruje się tylko i wyłącznie względami estetycznymi lub ceną. Tymczasem okazuje się, że to, jaką szczoteczką myjemy zęby, ma ogromne znaczenie.

 

 

Tradycyjna szczoteczka do zębów – wady i zalety

Największymi zaletami manualnych szczoteczek do zębów jest to, że są tanie i łatwo dostępne. Ponadto jest ich bardzo duży wybór. Różnią się nie tylko kształtem i kolorem, ale przede wszystkim – rodzajem włókiem i sposobem ułożenia włosia na główce. W sprzedaży są również dostępne modele ze specjalnymi końcówkami czyszczącymi język i policzki oraz masującymi dziąsła.

To, co ważne, to odpowiedni wybór szczoteczki. Osoby, które mają wrażliwe zęby i dziąsła powinny wybrać miękkie włosie, zaś te, u których tworzy się kamień nazębny – twarde. Należy także szukać modeli o elastycznej szyjce, a także wygodnej w trzymaniu rączce.

Warto pamiętać, że w przypadku szczoteczki manualnej, jeśli chcemy dobrze oczyścić zęby, to nie jest aż tak ważna jej budowa, jak technika mycia zębów. Tutaj wszystko zależy od nas. Zarówno siła z jaką ją przyciskamy, prędkość z jaką szczotkujemy, a także dokładnie umycie wszystkich miejsc.

 

Jak prawidłowo myć zęby?

Wbrew pozorom mycie zębów zaczynami od użycia nie szczoteczki i pasty, a nici dentystycznych. Służą do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Jak ich używać? Należy uciąć odpowiednio długi kawałek nitki i owinąć nim końce palców wskazujących obu dłoni, wsunąć nitkę między zęby i delikatnie poruszać nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów. Zęby górne czyści się wyciągając nitkę ku dołowi, a dolne – ku górze.

Zaleca się, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, mając zaciśnięte szczęki. Później przechodzi się do czyszczenia powierzchni żujących i wewnętrznych części zębów. Na koniec należy jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

Można wyróżnić dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:

 • okrężną – główkę szczoteczki ustawia się prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonuje się delikatne ruchy okrężne;
 • wymiatającą – główkę szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni i wykonuje nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.

 

Ostatnim etapem mycia zębów jest wypłukanie ich płynem do płukania jamy ustnej.

Jak widać – nie jest łatwo dobrze wyczyścić zęby szczoteczką tradycyjną. Warto więc zastanowić się nad zakupem elektrycznej, która większość „pracy” wykonuje za nas.

szcozteczka elektryczna

 

Szczoteczka elektryczna czy tradycyjna?

Oprócz manalnych szczoteczek w sprzedaży są również elektryczne. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim główkę w ruch nie wprawia dłoń, a silniczek. Szczoteczka elektryczna jest w stanie wykonać kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę i dzięki temu dokładniej usuwa kamień nazębny niż szczoteczka manualna.

Ponadto jej główka jest okrągła, dzięki czemu końcówka dokładnie otacza każdy ząb, docierając do trudno dostępnych miejsc. W wielu szczoteczkach znajduje się czujnik nacisku – ostrzega przed zbyt mocnym przyciskaniem jej do zębów. Wiele modeli oprócz włosia na końcówce ma gumkę, która poleruje zęby.

 

Szczoteczka soniczna do zębów – dlaczego warto kupić?

Ostatnim rodzajem szczoteczki do zębów jest soniczna. Powstała na bazie elektrycznej. Jednakże jest znacznie bardziej udoskonalona. W szczoteczce elektrycznej główka wykonuje ruchy obrotowe, a w sonicznej – ruch wymiatający i pulsujący. Dzięki temu jest znaczne bardziej delikatna, ale także dokładniejsza. Nie uszkadza szkliwa i nie dochodzi do recesji dziąseł.

Wszystko dzięki temu, że szczoteczka wykonuje od 31 000 do 48 000 razy na minutę. Doskonale czyści przestrzeń między zębami, usuwając płytkę nazębną – nawet 6 razy więcej niż szczoteczka manualna. Zapobiega dzięki temu tworzeniu się kamienia na zębach.

Mimo, że koszt szczoteczki sonicznej jest dość duży, szybko można się zorientować, że jest tego warta. W żaden inny sposób nie da się z taką dokładnością wyczyścić zębów, w tak krótkim czasie.

W sprzedaży są zarówno szczoteczki składające się z uchwytu i końcówki oraz ładowarki, a także zestawy w których skład wchodzi specjalna szklanka ładująca, etui podróżne, czy nawet – stacja dezynfekująca UV.

szcozteczka do zębów

 

Jaką szczoteczkę wybrać?

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest szczoteczka soniczna. Jednakże dobra, potrafi sporo kosztować. Warto więc pomyśleć o elektrycznej. Byle była wiodącej marki.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry