0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak zostać handlowcem? Od czego zacząć pracę jako przedstawiciel handlowy?

Jak zostać handlowcem? Od czego zacząć pracę jako przedstawiciel handlowy?

Praca przedstawiciela handlowego to bardzo wymagające zajęcie. Aby odnaleźć się w tym zawodzie należy posiadać dużą wiedzę dotyczącą branży, w ramach której działa firma reprezentowana przez danego handlowca oraz koniecznie trzeba posiadać pewne specyficzne umiejętności. Przedstawiciel handlowy musi umieć przekonać klienta do zakupu konkretnego produktu, bardzo ważne są więc umiejętności miękkie, które nie zawsze można wypracować, bardzo często trzeba się z nimi urodzić.

 

 

Kto nadaje się do pracy w charakterze handlowca?

Handlowiec to nie kto inny jak profesjonalny sprzedawca, który pośredniczy w sprzedaży produktów bądź usług. Najczęściej przedstawiciele handlowi posiadają wykształcenie związane z branżą, której produkty oferują. Niezwykle ważne jest, aby taka osoba umiała nie tylko zareklamować, to co chce sprzedać, ale również podać uzasadnienie dlaczego jakiś produkt znajdzie zastosowanie w ramach działalności klienta, do którego się zwraca. Profesjonalny handlowiec musi być więc doskonałym mówcą, strategiem, a także znawcą w swojej branży.

laptop

W jakiej branży może pracować handlowiec

Praca handlowca jest związana z wieloma branżami. Swoich przedstawicieli handlowych potrzebują firmy związane m.in. z przemysłem ciężkim, branżą IT, kosmetyczną, motoryzacyjną i wieloma innymi. Handlowiec może zajmować się sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego, maszyn budowlanych, środków farmaceutycznych, a także usług takich jak ubezpieczenia. Współcześnie, gdy konkurencja na wielu rynkach jest bardzo duża, każda firma musi starać się jak najskuteczniej dotrzeć do klienta, dlatego też ofert pracy dla przedstawicieli handlowych, specjalistów ds. sprzedaży, czy tez doradców klientów jest tak wiele.

 

Jak zostać handlowcem?

Odpowiednia osoba na stanowisko handlowca to ktoś, kto stale się rozwija, pogłębia swoją wiedzę na temat branży, w której chce pracować. Aby zostać handlowcem należy więc posiadać doskonałą znajomość usługi bądź produktu, który chce się sprzedawać. Ponadto należy wykazywać się empatią oraz zdolnościami komunikacyjnymi na wysokim poziomie. Niezwykle ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz determinacja i umiejętność zarządzania czasem. Dobry handlowiec to także osoba pewna siebie, która potrafi twardo prowadzić negocjacje.

Te wszystkie umiejętności bardzo często są sprawdzane podczas procesu rekrutacyjnego na stanowisko przedstawiciela handlowego. Warto zatem dobrze się do tego przygotować, np. poprzez branie udziału w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Większość firm stara się wspierać swoich pracowników i organizuje tego typu eventy dla osób, które pomyślnie przeszły rekrutację. To bardzo istotna kwestia dla osób, które cenią sobie możliwość samorozwoju.

neseser

Handlowiec – ścieżka kariery

Mało kto został handlowcem „od razu”, większość osób ubiegających się o pracę w tym zawodzie ma już za sobą pewne doświadczenia jako pracownicy na różnych stanowiskach. Aby nabrać doświadczenia w kontakcie z klientami, warto zatrudnić się w charakterze pracownika call center. To świetny początek dla osób chcących trenować swoje zdolności komunikacyjne oraz negocjacyjne. Pracę w takim miejscu można rozpocząć już po skończeniu szkoły średniej gdyż nie wymagane jest do niej wyższe wykształcenie. Wartościowym punktem w CV może być także praca w charakterze doradcy klienta.

Praca handlowca bardzo często wiąże się z obowiązkiem odbywania wielu podróży służbowych. Dla jednych jest to wyłącznie zaleta tego zawodu, dla drugich będzie to obciążeniem. Na szczęście wielu osobom praca w charakterze przedstawiciela handlowego otworzyła kolejne drzwi do kariery na innych stanowiskach. Bycie handlowcem nie musi być więc zajęciem na całe życie, ale bez wątpienia jest niezwykle wartościowym i ciekawym doświadczeniem. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że zawód ten jest jedną z najlepszych specjalizacji na początku kariery zawodowej. Nie bez przyczyny wiele szkoleń menedżerskich rozpoczyna się od staży w dziale handlowym.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry