0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak znaleźć dobrego korepetytora? Gdzie szukać i ile kosztują korepetycje?

Jak znaleźć dobrego korepetytora? Gdzie szukać i ile kosztują korepetycje?

Chociaż ofert na rynku jest wiele, to znalezienie dobrego korepetytora okazuje się być trudnym zadaniem. I żeby je sobie ułatwić, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze korepetytora, by nie popełniać wciąż tych samych błędów.

 

 

Kto udziela korepetycji?

Pomijając dość specyficzną grupę korepetytorów, jaką są native speakerzy, korepetycji udziela się w charakterze dodatkowej pracy zarobkowej, a w naprawdę rzadkich przypadkach na pełny etat.

Korepetycji najczęściej udzielą studenci, nauczyciele oraz osoby po studiach (posiadające uprawnienia pedagogiczne), które chcą dorobić. Prywatne lekcje odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych, po zakończeniu własnej pracy lub po zajęciach na uczelni.

Czy można uznać wyższość jakiejkolwiek z tych grup korepetytorów? Niektórzy uważają, że to właśnie nauczyciele są w stanie najlepiej pomóc Tobie, czy Twojemu dziecku. Jednak tak naprawdę studenci, czy inne osoby mogą się w tym równie dobrze sprawdzić. Nauczyciele, choć posiadają największe kompetencje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi, często prowadzą lekcje według pewnego schematu, który może nie mieć przełożenia na ucznia, który uczęszcza do innej szkoły. Natomiast pozostałe grupy korepetytorów mogą mieć bardziej elastyczne podejście w tej kwestii.

 

Jaka pomoc dla ucznia jest potrzebna?

Wiadomo, że korepetytorów można podzielić ze względu na przedmiot nauczania. Niektórzy specjalizują się w języku polskim lub w matematyce, a jeszcze inni w programowaniu.

Trzeba jeszcze uwzględnić, jaki zakres pomocy jest potrzebny. Czy mają to być zajęcia ogólne z danego przedmiotu, które pomagają zrozumieć i przyswoić na bieżąco omawiany materiał w szkole, czy może lekcje przygotowawcze do matury lub egzaminu. Korepetytorzy też mają swoje preferencje i niektórzy wolą jedną z tych form zajęć. Trzeba to wziąć pod uwagę, ponieważ o ile dana osoba może być najlepsza w omawianiu całego materiału na potrzeby egzaminu, o tyle może nie odnaleźć się w bieżącym prowadzeniu lekcji.

Pomoc w matematyce

Często korepetytorzy udzielają też pomocy uczniom o ściśle określonym wieku. Niektórzy wolą pracę z dziećmi na danym poziomie edukacyjnym, inni spotykają się tylko z osobami dorosłymi. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę podczas szukania prywatnego nauczyciela.

 

Jak wybrać dobrego korepetytora?

Najtrudniejszym zadaniem jest wybranie jednej oferty spośród wielu, bardzo podobnych do siebie ogłoszeń. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim należy się upewnić, jakie są kompetencje korepetytora i zobaczyć, czy są tożsame z potrzebami ucznia. Nie można też stawiać już na samym początku zbyt wygórowanych wymagań, ponieważ dziecko uczące się w szkole podstawowej nie będzie potrzebowało pomocy nauczyciela akademickiego.

Korepetycje z matematyki

Należy też zapytać o doświadczenie, szczególnie jeśli ma to dotyczyć pracy z dzieckiem, a nie z dorosłym.

A jakie cechy powinien posiadać dobry korepetytor? Przede wszystkim musi umieć tłumaczyć i potrafić dostosowywać swój język do potrzeb konkretnego ucznia. Można posiadać naprawdę dużą wiedzę, ale nie być w stanie przekazać jej w sposób zrozumiały dla osoby o zdecydowanie mniejszych kompetencjach.

Liczy się też cierpliwość i to nie tylko w pracy z dzieckiem. Korepetytor, który szybko się irytuje, nigdy nie będzie dobrym nauczycielem. Musi też potrafić zachować dyscyplinę i nie pozwalać odbiegać od tematu.

Co jest jeszcze istotne? Punktualność. Trzeba też wcześniej zapytać, jak wygląda kwestia przekładania zająć – niektóre osoby oczekują pełnego wynagrodzenia w takich przypadkach.

 

Gdzie szukać ogłoszeń o korepetycjach?

Teoretycznie najlepiej byłoby znaleźć korepetytora z polecenia – popytać wśród znajomych, rodziny. Często jednak okazuje się, że ten sposób jest zawodny i trzeba szukać gdzie indziej.

W tym wypadku najprościej jest sprawdzać ogłoszenia o korepetycjach w internecie. Ilość ofert, jaką znajdziesz, jest naprawdę ogromna, dlatego wybranie odpowiedniej osoby nie powinno stanowić problemu.

Skorzystaj też z nowego działu Usługi na Sprzedajemy.pl – znajduje się tam kategoria Nauka i korepetycje, gdzie zamieszczane są ogłoszenia przez korepetytorów. Oczywiście, zawsze zawężaj ogłoszenia do Twojego miasta i okolic – nie ma sensu sprawdzać wszystkich ofert, ponieważ i tak nie będziesz szukać korepetytora z drugiego miasta Polski.

 

Ile kosztują korepetycje?

Korepetycje z przedmiotów ogólnych, takich jak biologia, chemia, matematyka, czy język polski kosztują średnio 25-35 zł za godzinę. Lecz wiadomo, że im bardziej skomplikowany przedmiot, tym ceny są wyższe.

Pamiętaj, że sugerowanie się tylko i wyłącznie kwotą za usługi, nigdy się nie sprawdzi. Najlepiej będzie wyznaczyć określoną kwotę, którą jesteś w stanie zapłacić za korepetycje i w ramach tego budżetu szukać idealnej osoby do pomocy.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry