0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak dbać o samochód? Mycie auta, sprzątanie, pranie tapicerki, z jakich jeszcze usług warto skorzystać?

Jak dbać o samochód? Mycie auta, sprzątanie, pranie tapicerki, z jakich jeszcze usług warto skorzystać?

Chyba każdy właściciel samochodu chce jak najlepiej dbać o swój pojazd. Nie zawsze jest to łatwe, ale mamy do dyspozycji cały szereg rozmaitych usług, które pomogą nam dobrze się zatroszczyć o nasze cztery kółka.

 

 

Czyszczenie i zabezpieczanie lakieru

Jeżeli auto ma robić dobre wrażenie, być piękne i lśniące, trzeba poświęcić mu sporo uwagi - w końcu mycie i sprzątanie pojazdów to ważna sprawa. Ale nie wystarczy w tym celu odwiedzać myjnię samochodową. Wizytówką auta jest karoseria, więc jeśli chodzi o względy reprezentacyjne, to o nią trzeba się szczególnie zatroszczyć. Żeby lakier dobrze się prezentował, warto go poddać czyszczeniu, ale także odpowiednio zabezpieczyć.

Jednym z wartych polecenia zabiegów jest odświeżanie lakieru. Dzięki niemu można usunąć najbardziej widoczne rysy. Z kolei korekta lakieru pozwala usunąć nawet drobne rysy oraz zmatowienia. Dzięki temu samochód wygląda, jakby dopiero co położono na niego świeży lakier. Nawet auto, które ma już swoje lata, sprawia wtedy wrażenie nowego wozu.

Lakier warto też poddać polerowaniu. Teoretycznie można to zrobić samemu, ale profesjonalniej zajmą się tym w studiu detailingowym. Tam proces ten wykonywany jest mechanicznie, przy zastosowaniu polerki obrotowej. Jest to metoda skuteczna, a przy tym delikatna dla lakieru. Dzięki takim zabiegom karoseria naszego auta może lśnić pełnym blaskiem.

auto jak nowe

Pranie tapicerki

Dbanie o samochód nie powinno ograniczać się do troski o jego zewnętrze. To, co w środku, również powinno nas obchodzić. Warto między innymi zatroszczyć się o tapicerkę. Czy jest zwykła, czy też skórzana, poddanie jej od czasu do czasu praniu jest dobrym pomysłem.

Tapicerka niszczy się szybciej, kiedy palimy w samochodzie albo przewozimy nim zwierzęta, ale tak naprawdę nawet jeśli dbamy o nią najlepiej jak tylko się da, z czasem mogą na niej pojawić się plamy i będzie ona się prezentować coraz gorzej.

Tapicerkę można oczywiście czyścić samemu, ale studia detailingowe dysponują szerszą gamą specjalistycznych środków, dzięki czemu mogą przeprowadzić tę „operacje” naprawdę profesjonalnie. Używają w tym celu odkurzaczy ekstrakcyjnych oraz kosmetyków opartych na zaawansowanej technologii.

Jak wspomnieliśmy, istotne jest nie tylko to, aby doprowadzić lakier do porządku, ale warto go również zabezpieczyć, by od tej pory był bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Aby to osiągnąć, nakłada się powłokę ochronną. Kiedyś w tym celu najczęściej stosowany był wosk, ale obecnie coraz większą popularnością cieszą się powłoki ceramiczne i kwarcowe. Są wytrzymałe i chronią karoserię przed wpływem czynników zewnętrznych – brudem, środkami chemicznymi, a do pewnego stopnia nawet przed zarysowaniem.

tapicerka samochodowa

Ozonowanie

Ozonowanie jest metodą na odświeżenie wnętrza samochodu, w którym zalęgły się grzyby i roztocza. Niestety wnętrze auta stanowi dla nich dogodne środowisko, choćby ze względu na wyizolowanie od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szczególnie dobrze mogą rozwijać się w klimatyzacji. A rozwój w samochodzie grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów może być źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz, co gorsza, źle wpływać na samopoczucie i zdrowie kierowcy i pasażerów.

Ozonowanie niszczy lotne cząsteczki odpowiedzialne za przenoszenie zapachów oraz pozwala pozbyć się zarodników, bakterii, wirusów, a nawet metali ciężkich i alergenów. Ozon jest niezwykle skutecznym środkiem odkażającym. Przy tym jest to całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Ozonowania można dokonać samodzielnie za pomocą ozonatora albo po prostu oddać samochód do serwisu klimatyzacji, gdzie zostanie przeprowadzony taki zabieg.

Cały proces trwa od 15 do 25 minut. Tyle w zupełności wystarczy. Nie powinno się przeciągać zabiegu, ponieważ ozon jest utleniaczem i za duża jego ilość mogłaby przyczynić się do powstania odbarwień na tapicerce i tworzywach sztucznych. Po zakończeniu samochód należy wywietrzyć.

 

Regularne przeglądy

Oczywiście żeby samochód był w dobrej formie, należy regularnie udawać się z nim na przegląd. Nie powinniśmy odwiedzać warsztatów i serwisów jedynie wtedy gdy w aucie coś się zepsuje. Systematyczne sprawdzanie stanu pojazdu jest niezbędne, by uniknąć różnorakich przykrych niespodzianek.

Warto zatem przynajmniej raz w roku udać się z wozem do mechanika, aby mógł dokonać przeglądu, ze szczególną uwagą badając te podzespoły, które są najistotniejsze - silnik, układ hamulcowy, sprzęgło, koło dwumasowe, amortyzatory, zawieszenie, klimatyzację.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry