0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak zadbać o oczy? Jakich zasad przestrzegać pracując przed komputerem?

Jak zadbać o oczy? Jakich zasad przestrzegać pracując przed komputerem?

Pracując kilka godzin dziennie przed komputerem nasze oczy narażone są na przeciążenie, a co za tym idzie, po jakimś czasie możemy po prostu mieć problemy ze wzrokiem. Jest kilka sposobów na to, by chronić się przed szkodliwym działaniem monitora. Jak zatem zadbać o oczy, by jak najdłużej cieszyć się świetnym wzrokiem?

 

 

Przyczyny problemów ze wzrokiem

Przyczyn pogarszającego się wzroku może być naprawdę wiele. Wśród nich można wymienić nieprawidłowe oświetlenie pomieszczeń, w których się pracuje. Co ciekawe, niekorzystne jest zarówno niedoświetlenie stanowiska pracy, jak i zbyt intensywne światło. Właśnie przez taką sytuację, kiedy oczy muszą mocno się wysilać podczas wpatrywania się w ekran, wzrok staje się coraz gorszy.

Równie szkodliwe są promienie UV. To właśnie one są odpowiedzialne za rozwój zaćmy czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobieranie okularów przeciwsłonecznych, które faktycznie ochronią przed promieniami UV. Niekorzystny wpływ na wzrok ma również palenie papierosów. Dzięki nim dochodzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, co znacząco uszkadza oczy, a nawet przyspiesza rozwój zaćmy. Tak samo jak nieleczona cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

 

Objawy kłopotów ze wzrokiem

Objawy pogarszającego się wzroku są łatwe do zauważenia. Najczęściej pojawia się zniekształcenie środka obrazu. Z czasem to się powiększa i poważnie utrudnia życie. Może to mieć związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej oka i trzeba jak najszybciej udać się do okulisty. Zniekształcać mogą się także brzegi obrazu. Może to świadczyć o rozwijającej się jaskrze. Niektórzy wśród objawów wymieniają zamglenie obrazu. Mogą też pojawić się ciemne punkciki, tzw. męty. Jeśli tylko zauważymy u siebie któreś z tym wymienionych objawów, warto wybrać się do lekarza.

 

Jak dbać o oczy?

Dbać o wzrok można na różne sposoby. Najszybszym rozwiązaniem, które często stosuje się podczas pracy przed komputerem, jest sięgnięcie po specjalne krople do oczu. Wiele osób doświadcza zespołu suchego oka, dlatego tak ważne jest stałe nawilżanie i częste mruganie powiekami.

W dbaniu o oczy kluczową rolę odgrywa także dieta. Chcąc uniknąć problemów ze wzrokiem należy jeść produkty bogate w witaminy A, E i C. Zaleca się także cynk, kwasy omega-3 i luteinę. Co zatem warto spożywać? Na pewno orzechy, kiełki i oleje roślinne. Do tego produkty z wit. C, czyli wszelkie cytrusy, brokuły, brukselka i papryka. Na oczy wskazane jest również spożywanie marchewki w każdej postaci, chociaż najzdrowsza jest oczywiście surowa.

 

Jakie okulary chronią oczy?

Do pracy przed komputerem możemy wybrać specjalne okulary. Są one dostępne w każdym salonie optycznym. Chronią przed szkodliwym działaniem ekranu i dzięki nim mniej męczą się oczy.

Brązowe okulary korekcyjne

Bardzo ważne są też okulary przeciwsłoneczne. Nie mogą być one kupowane w pierwszym lepszym sklepie. Okulary, które faktycznie chronią przed promieniami UV należy kupić u optyka.

Okulary damskie

 

Jak chronić wzrok pracując przed komputerem?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do pracy przed komputerem. Monitor musi być umieszczony na właściwej wysokości. Najlepsze dla oczu jest ustawienie go tak, by górna jego część była na równi z oczami. Istotna jest także odległość. Zaleca się, by było to 40 – 75 cm. Ważne jest też, by w monitorze nie było odblasków światła słonecznego czy lamp. Takie odbicia może powodować nawet blat, dlatego najlepiej, by jego powierzchnia była matowa.

Na oczy niekorzystnie mogą wpływać także warunki w biurze. Latem jest to głównie klimatyzacja, zimą natomiast ogrzewanie. Powodują one wysuszenie spojówek, co osłabia wzrok. Warto zatem zadbać o specjalne nawilżacze powietrza i rośliny w miejscu pracy. Należy też pamiętać o zachowaniu porządku przy stanowisku. Kurz osadzający się na ekranie również może męczyć wzrok, dlatego zaleca się regularne przecieranie monitora.

Podczas pracy biurowej wskazane są częste przerwy. Okuliści radzą, by co godzinę na 5 minut oderwać się od patrzenia w monitor. Warto udać się wtedy na krótki spacer lub wyjść na taras, by się dotlenić. Zalecane jest także wymuszenie mrugania, dzięki którym nasze oczy nawilżą się.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry