0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać wózek dla bliźniąt? Rodzaje, zalety i wady różnych wózków bliźniaczych

Jak wybrać wózek dla bliźniąt? Rodzaje, zalety i wady różnych wózków bliźniaczych

Kupno wózka dla dziecka to dla wielu osób spore wyzwanie, a co dopiero wózek dla bliźniąt! Producenci tego typu sprzętu oferują przeróżne modele, z wieloma ciekawymi funkcjami, jak więc wybrać ten właściwy? Na szczęście to nie takie trudne jakby się mogło wydawać. Trzeba tylko przeanalizować swoje potrzeby i skupić na tym, by wybór był jak najbardziej praktyczny i funkcjonalny dla nas.

 

 

 

Rodzaje wózków dla bliźniąt

Rodzajów wózków dla bliźniąt jest na prawdę bardzo wiele. Tak na prawdę każdy producent stara się nas czymś zaskoczyć, oferując nieco inny typ wózka od pozostałych, nawet jeśli różnica jest bardzo subtelna. Nie ma sensu zagłębiać się w najdrobniejsze szczegóły, warto jednak poznać podstawowe typy wózków dla bliźniąt. Pod uwagę należy wziąć zatem wózki głębokie oraz spacerowe.

 

Wózki dla bliźniąt głębokie

Wózek głęboki jest podstawą, bez niego ani rusz w pierwszych miesiącach życia dzieci. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek spacer czy wyjazd bez głębokiego wózka, w którym dzieci mogą być bezpiecznie i komfortowo przewożone na świeżym powietrzu i nie tylko. O ile wybór pojedynczej tzw. gondoli nie jest aż tak skomplikowany, to przy bliźniętach sprawa staje się bardziej zawiła. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim ustawienie dzieci względem nas. Oznacza to, że mogą znajdować się one obok siebie, jedno za drugim lub jedno nad drugim. Kiedyś rozwiązaniem była jedna szeroka gondola, w której znajdowały się dzieci, obecnie większość wózków bliźniaczych posiada dwie niezależne gondole, których ustawienia można zmieniać w zależności od potrzeb.

Wózek dla bliźniąt

Wózek z gondolami ustawionymi równolegle

Zaletą tego typu wózków jest to, że dzieci mają ze sobą kontakt, a my mamy równie łatwy dostęp do obojga. Niestety takie wózki są krytykowane przez rodziców ze względu na bardzo duże rozmiary, a co za tym idzie, kłopoty z manewrowaniem. Jest to zapewne powód, dla którego coraz mniej rodziców się decyduje na to rozwiązanie.

 

Wózki typu tandem oraz wózki gondola nad gondolą

Oba rozwiązania są dość popularne. W przypadku wózków, w których gondole są ustawione jedna za drugą na tej samej wysokości, dzieci mogą być obrócone przodem do siebie dzięki czemu mają ze sobą kontakt. Jeśli jednak gondole są na stałe ułożone tak, by oboje patrzyło w tę samą stronę, to wielu rodziców zwraca uwagę na to, że to siedzące z tyłu jest poszkodowane mając ograniczony widok. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc ustawienie gondoli jedna nad drugą. Takie wózki są przeważnie lżejsze, a do tego zajmują znacznie mniej miejsca, dzięki czemu możemy nimi łatwiej manewrować.

 

Wózki spacerowe dla bliźniąt

Spacerówki, podobnie jak gondole, mogą mieć ustawienie typu jedna obok drugiej lub jedna za drugą. Nie stosuje się w tym przypadku rozwiązania, które w przypadku gondoli okazuje się najlepsze, czyli jedna nad drugą. Biorąc pod uwagę fakt, iż już w gondoli może przeszkadzać niektórym dzieciom to, że jedno ma ograniczony widok, to w wózkach spacerowych dla bliźniąt, które są przeznaczone dla starszych dzieci będzie to duży problem. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest więc to, w którym dwie spacerówki są połączone ze sobą bokami, znajdując się w pozycji równoległej względem siebie.

Wózek spacerowy dla bliźniąt

Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka dla bliźniąt?

Przede wszystkim liczy się ciężar oraz wielkość wózka bliźniaczego. Nie może on być zbyt ciężki, gdyż w połączeniu z wagą dzieci może się okazać, że jedna osoba nie jest w stanie go prowadzić. Jeśli chodzi o wymiary, to musimy zmierzyć szerokość pomieszczeń takich jak winda czy korytarz jeśli wiemy, że będziemy musieli z nich korzystać. Kolejną istotną kwestią jest możliwość regulacji ustawień każdego siedziska dla dziecka indywidualnie. Dzieci mają różne potrzeby, dlatego tak ważne jest by m.in. wysokość siedziska i oparcia, budka oraz kierunek w który zwrócone mają być dzieci były regulowane niezależne od siebie.

Ponadto przy zakupie wózka bliźniaczego musimy zwrócić uwagę na te same kwestie, co w przypadku wózka pojedynczego, a więc: dobre hamulce, solidna i stabilna konstrukcja, dobre pasy bezpieczeństwa, amortyzatory oraz koła. Te ostatnie mogą być piankowe lub gumowe i pompowane. Jeśli nie mamy w planach jazdy wózkiem po trudnym terenie, takim jak np. las, to lepiej wybrać koła piankowe, gdyż są znacznie lżejsze.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry