0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać biurko dla dziecka? Co wziąć pod uwagę planując miejsce do nauki?

Jak wybrać biurko dla dziecka? Co wziąć pod uwagę planując miejsce do nauki?

Biurko to niezbędny mebel w pokoju dziecka, zwłaszcza jeśli jest ono już uczniem. To właśnie przy biurku nasza pociecha będzie odrabiała prace domowe, realizowała projekty na szkolne konkursy albo rysowała i malowała na zajęcia z plastyki. Warto przeczytać czym kierować się przy wyborze biurka dla dziecka i co wziąć pod uwagę planując urządzić miejsce do nauki.

 

 

Wybór biurka dla dziecka - co warto wiedzieć?

Zwykle pierwsze biurko kupujemy dziecku, które idzie do szkoły. Wtedy ma ono około 6 lat i przeciętnie niewiele ponad metr wzrostu. Bardzo ważna jest tu dlatego wysokość biurka, gdyż nasza pociecha gro czasu spędza właśnie przy nim, nad książkami i zeszytami, ale także nierzadko przy monitorze komputera. Dobrze dobrane biurko powinno mieć około 55 cm wysokości. Oczywiście za rok biurko o takich wymiarach może już być źle dopasowane do wzrostu dziecka, więc jeśli nie chcemy kupować nowego mebla warto postawić na biurko i krzesło z regulowaną wysokością.

Biurko dla dziecka

O czym należy pamiętać kupując biurko dla dziecka?

Wysokość biurka nie jest jedynym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę kupując biurko dla swojej pociechy. Równie ważny jest tu kąt nachylenia blatu jak i same wymiary blatu. Idealną sytuacją byłoby znalezienie mebla z regulowanym kątem nachylenia blatu. Jest to bardzo ważna kwestia z uwagi na to, że dziecko będzie przyjmowało inną pozycję podczas pisania, a jeszcze inną podczas rysowania. Pamiętajmy, że komfortowej pracy przy biurku będzie sprzyjać zmiana kąta nachylenia blatu - plecy pozostaną wyprostowane, a kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążany.

Wymiary blatu uzależnione są od wieku dziecka, ale także od jego wzrostu i zasięgu rąk. Biurko, które można uznać za wygodne powinno mieć blat o wymiarach 50/70 cm dla ucznia pierwszej klasy, a jeśli jest ono starsze to powinno ono mieć 80 cm głębokości i 100cm długości.

 

Jakie biurko wybrać dla dziecka kiedy ma się na nim znajdować komputer?

Pierwszą kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest fakt, by wysokości, na których ustawiony jest monitor i klawiatura były różne. Monitor powinien stać wyżej na blacie biurka, a klawiatura niżej. Warto pomyśleć o biurku, które będzie wyposażone w prowadnice. Różnica między dwoma poziomami nie powinna być tu mniejsza niż 10 cm. Warto kierować się tu zasadą, by przedramiona dziecka tworzyły kąt prosty z osią ciała, a dłonie swobodnie spoczywały na półeczce z klawiaturą. Obecnie dzieci coraz częściej korzystają z komputerów podczas odrabiania prac domowych, dlatego warto o tym pomyśleć planując jakie biurko wybrać do pokoju ucznia.

Nowoczesne biurko komputerowe

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Powinniśmy tak zagospodarować pokój dziecka, by uwzględnić naturalny dopływ światła do miejsca pracy naszej pociechy. Biurko powinno być ustawione bokiem lub przodem do okna. Jeśli nasze dziecko jest leworęczne, okno powinno znajdować się po prawej stronie, a jeśli praworęczne, po lewej. Najlepszą opcją byłoby, aby biurko skierowane było w stronę okna, ale najgorszą sytuacją jest kiedy biurko postawimy tyłem do okna i drzwi wejściowych do pokoju.

 

Jak wybrać krzesło dla ucznia?

Jeśli krzesło jest dobrze dopasowane do wzrostu dziecka to siedzi ono ze stopami ustawionymi na podłodze pod kątem prostym. Mebel nie powinien być za wysoki, tak by dziecko nie miało nóg w powietrzu, co bardzo niekorzystnie wpłynie na postawę jego ciała. Kiedy nie uda nam się znaleźć krzesła z regulowaną wysokością siedziska, zawsze można nabyć dodatkowo podnóżek. Warto pamiętać, że wysokość pomiędzy siedziskiem a blatem biurka powinna wynosić około 25 cm.

 

Jak wkomponować w biurko w aranżacje pokoju dziecka?

Ostatnią kwestią jest to, jak wkomponować biurko w aranżację pokoju dziecka. Pokój dziecięcy (zwłaszcza kiedy pociecha ma dopiero 7 lat) powinien być miejscem nauki i zabawy. Dobrze jest zatem zostawić w pokoiku naszej latorośli kolorowe ściany i zabawki na półkach. Mimo tego nie powinniśmy zapominać o zorganizowaniu dziecku miejsca na książki i podręczniki. Najlepiej wybrać meble proste i solidne, bez ostrych kantów. Dobrym pomysłem jest również powieszenie w pokoju dziecka specjalnej tablicy lub pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową. Wtedy na pewno sama nauka jak i zabawa będą się dziecku przyjemniej kojarzyły. Warto zadbać, by w pokoju naszej pociechy panował ład i porządek – przydadzą się tu na pewno kolorowe pudła, pudełka i kontenery, które pozwolą dziecku kontrolować powstały w trakcie nauki czy zabawy bałagan.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry