0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak utrzymać porządek w szafie? Sposoby na sprzątanie i porządek w garderobie

Jak utrzymać porządek w szafie? Sposoby na sprzątanie i porządek w garderobie

Nic nie jest bardziej męczące niż ciągłe sprzątanie i porządkowanie szafy, a kobiety, które z reguły mogą poszczycić się sporą kolekcją ubrań wszelkiej maści, wie o tym najlepiej. Utrzymanie porządku bywa niestety często bardzo trudne, a na samą myśl o sprzątaniu zaczynają przechodzić nas ciarki i wszystko się odechciewa. Czasem jednak trzeba to zrobić i w takim wypadku warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach.

 

Pozbądź się tego, co niepotrzebne

Pierwszy i chyba najważniejszym krok to pozbycie się z szafy wszystkiego tego, co jest tam zwyczajnie zbędne. Stare ubrania i buty, w których już nie chodzimy i chodzić nie będziemy, a także całe mnóstwo innych śmieci, które w jakiś sposób się tam znalazły, a być ich nie powinno. Takie rzeczy tylko niepotrzebnie zajmują miejsce i z tego też powodu często nie jesteś my w stanie niczego upchnąć.

Wyrzucając to, co niepotrzebne zwalniamy przestrzeń i pozwalamy na lepsze uporządkowanie oraz robimy dodatkowe miejsce na nowe ubrania. Zdecydowanie pozwoli to też na lepszą organizację w szafie, a tym samym lepsze odnalezienie się w tym, co i gdzie leży, wisi czy stoi.

 

Wybór odpowiedniej strategii

Decydując się porządki w szafie, powinno się mieć świadomość jej przestrzeni oraz możliwości jakie nam funduje. Odpowiednie rozlokowanie w szafie ubrań pozwoli nam na maksymalną funkcjonalność i oszczędzi zbędnego przetrzepywanie jej wnętrza w poszukiwaniach konkretnej rzeczy.

Wszystko to, co jest naszym zdaniem najbardziej potrzebne i po co będziemy sięgać najczęściej powinno być łatwo dostępne i w zasięgu naszych rąk i oczu. Najwyższe czy najniższe półki oraz wgłębienia i tylne części szafy dobrze jest pozostawić na ubrania sezonowe czy rzadko używane. Trzeba to dobrze rozplanować, żeby zarówno ubrania, jak i buty, paski, torebki i całe mnóstwo innych części garderoby mogło się zmieścić.

 

Składanie ubrań i przechowywanie w pionie

Ubrania w szafie mogą labo wisieć, albo leżeć, w zależności od tego ile mamy miejsca i jak jest zorganizowana szafa. Jeżeli ubrania leżą na półkach czy w szufladach najlepiej jest je złożyć na trzy części, dodatkowo układając w szufladach. Dobrym rozwiązaniem byłoby kładzenie ich pionowo, a nie poziomo. Dzięki temu zabiegowi, sięgając po ubranie ze środka, nie wyrzucimy przy tym całej reszty, robiąc bałagan.

Jeżeli jednak obawiamy się czy taki sposób zadziała, zawsze można pokusić się o organizer do szuflad, który podzieli nam daną przestrzeń szuflady na części i ułatwi porządkowanie. Takie organizery miewają od kilku, to kilkunastu przegród, w zależności od zapotrzebować.

 

Wieszaki do ubrań

To jak wieszamy ubrania również ma duże znaczenie. Przeważnie wieszamy na nich bluzki, kurtki czy spodnie, ale można na nich wieszać także paski, chusty oraz inne drobne rzeczy. Wieszaki można wykorzystać na różne sposoby i nawet nie ma potrzeby kupowania specjalnych i w zupełności wystarczy to, co się ma. Jednak to, jak ich użyjemy zależy od nas oraz od tego ile mamy dostępnego miejsca. Dodatkowo należy pamiętać, że wieszając ubrania, najlepiej jest je zapinać, co uchroni naszą garderobę przed pognieceniem.

 

Pojemniki i pudełka na ubrania i drobiazgi

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do porządkowania pudełek i koszyków, w których można umieścić różne drobiazgi, jak szaliki, chusty, rękawiczki i inne rzeczy. Można kupić do tego specjalne pojemniki i organizery, które można kupić w sklepie, albo wykorzystać po prostu stare pudełka po butach. Taki zabieg pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i zorganizowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie, gdy gdy szuflad i półek nam zabraknie.

 

Przechowywanie butów

Miejsce butów jest na samym dnie szafy i powinno się znaleźć tam odpowiednio wiele miejsca. To, jak zorganizujemy tę przestrzeń jest bardzo ważne, a sposobów przechowywania tej części garderoby jest kilka. Można je ustawić na półkach, na wieszakach oraz stojakach czy kartonach.

Same buty również można chować do pudełek, a dla ułatwienie zrobić im zdjęcia i przykleić, żeby wiedzieć, gdzie znajdują się jakie buty. Oczywiście do tego też potrzeba wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wszystkie pudełka.

Pudełka tekturowe

Przestrzegając kilku podstawowych zasad oraz pilnując samą siebie, z pewnością uda się zachować odpowiedni ład i porządek w szafie, dzięki czemu nie będzie trzeba tam sprzątać co kilka dni. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem mimo wszystko bałagan zawsze się robi, a co za tym idzie, przegląd szafy powinien się odbywać w miarę regularnie przynajmniej raz na kilka tygodni.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry