0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak nie zasnąć za kierownicą? 6 wskazówek dla kierowców

Jak nie zasnąć za kierownicą? 6 wskazówek dla kierowców

Czeka Cię wielogodzinna podróż? Boisz się, że możesz zasnąć za kierownicą i spowodować wypadek? W takim razie sprawdź wcześniej, co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zaśnięcia w trakcie prowadzenia pojazdu.

 

 1. Rób regularne przerwy
 2. Przygotuj termos z kawą
 3. Otwieraj okna i włącz klimatyzację
 4. Załącz głośno pobudzającą muzykę
 5. Rozmawiaj z pasażerem
 6. System kontroli koncentracji kierowcy

 

1. Rób regularne przerwy

Nawet jeśli chcesz jak najszybciej dotrzeć do celu, zadbaj o to, aby robić regularne przerwy. Idealna sytuacja byłaby wtedy, gdybyś zjeżdżał na stację lub przydrożny parking co dwie godziny, jednak czasami jest to niemożliwe.

Podczas każdej przerwy wyjdź z auta, rozprostuj nogi i przejdź się kawałek. Dobrze Ci to zrobi po kilkugodzinnej jeździe w tej samej pozycji, będziesz mieć też okazję do odetchnięcia świeżym powietrzem, co z pewnością Cię pobudzi.

 

2. Przygotuj termos z kawą

W dłuższą podróż zawsze zabieraj ze sobą co najmniej jeden termos z kawą. Unikaj jednak tzw. „energy drinków”, które choć pobudzają natychmiastowo, mają bardzo krótkie działanie i są do tego szkodliwe dla zdrowia.

Energia z kawy uwalniana jest stopniowo, dlatego nie od razu poczujesz różnicę. Kawa jednak z pewnością pomoże Ci odgonić sen, choć przy długotrwałej podróży na pewno nie może być jedynym środkiem.

Termos do kawy

 

3. Otwieraj okna i włącz klimatyzację

Jeśli posiadasz samochod wyposażony w klimatyzację, przed wielogodzinną podróżą sprawdź, czy na pewno dobrze działa. Jeśli jest taka potrzeba - nabij klimatyzację przed wyprawą. Jeśli co pewien czas zmniejszysz temperaturę w samochodzie, lepiej będzie Ci się jechało. Zimne powietrze działa orzeźwiająco, a gdy w kabinie jest gorąco, momentalnie poczujesz się senny i z trudem będziesz w stanie zapanować nad opadającymi powiekami...

Dobrym sposobem na rozbudzenie się, niezależnie od klimatyzacji, jest otwarcie okna. Przewietrzenie w aucie korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie i łatwiej będzie Ci znieść trudy długiej jazdy. Choć tę metodę wykorzystuj, gdy jedziesz w terenie zabudowanym lub po prostu z mniejszą prędkością, a nie na autostradzie...

 

4. Załącz pobudzającą muzykę

Na co dzień preferujesz spokojną jazdę przy dźwiękach stonowanej muzyki? Niestety, senne ballady nie sprawią, że kilkugodzinna podróż autem stanie się przyjemniejsza. Dlatego przygotuj sobie składankę energicznych, pobudzających kawałków, które sprawią, że jazda stanie się bardziej znośna. Na wielu kierowców słuchanie głośnej, żywiołowej muzyki działa pobudzająco, choć przez dłuższy czas może stać się to męczące. Dlatego puszczaj głośniej tylko ulubione kawałki. A najlepiej, szczególnie gdy jesteś sam, śpiewaj razem z wokalistą/wokalistką...

Muzyka do samochodu

 

5. Rozmawiaj z pasażerem

Jeśli jedzie z Tobą jeden lub kilku pasażerów, pamiętaj, że to Ty jesteś na straconej pozycji, bo musisz cały czas zachować skupienie. Dlatego możesz wykazać się zdrowym egoizmem i nie dopuścić do sytuacji, w której wszyscy śpią, a Ty prowadzisz.

Cały czas rozmawiaj ze swoimi pasażerami – gdy utrzymasz mózg w aktywności intelektualnej, nie będzie chciało Ci się spać. Świetnym sposobem jest również zabawa w różne gry słowne. Jedną z najbardziej klasycznych gier jest podawanie słowa na ostatnią literę słowa przeciwnika. Druga gra, nieco bardziej skomplikowana, polega na tym, że pierwsza osoba podaję wybraną literę. Następna musi podać kolejną literę tak, aby utworzyć wyraz. Wygrywa się wtedy, gdy dane słowo zostanie utworzone, a przeciwnik nie ma pomysłu na to, jaką literkę dobrać, by je zmienić.

 

6. System kontroli koncentracji kierowcy

Jest jeszcze kilka zaawansowanych technologicznie sposobów na to, aby nie dać zasnąć kierowcy podczas jazdy. Niektóre nowoczesne samochody są wyposażone w systemy kontroli koncentracji kierowcy, które analizują różne parametry, takie jak położenie i ruchy głowy, częstotliwość oddechu, czy pracę powiek. Gdy system uzna, że kierowca robi się senny, uruchamia głośny alarm.

Przydatny może okazać się również system wykrywający niekontrolowaną zmianę pasa ruchu, czy nadmierne zbliżanie się do auta poprzedzającego. Wtedy to „samochód” ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem i „nakazuje” zachować koncentrację.

Jeśli jednak auto z tak bogatym wyposażeniem jest poza Twoim zasięgiem, możesz zainwestować w gadżety, które działają w podobny sposób. Na rynku są słuchawki bezprzewodowe, które włączają alarm, gdy urządzenie wykryje pojawiającą się u kierowcy senność. W ich wypadku trzeba jednak pamiętać o sprawdzaniu stanu baterii.

Dostępne są też piloty przeciwko zasypianiu, które montuje się na desce rozdzielczej. Urządzenie na podstawie wprowadzonych wcześniej parametrów (czas podróży, poziom zmęczenia przed podróżą) oraz „obserwacji” drogi (prędkość auta, kierunek ruchu), co określony czas włącza brzęczyk, który trzeba ręcznie wyłączyć. Gdy kierowca nie robi tego w przewidzianym czasie, uruchamia się irytujący alarm.

 

Pamiętaj jednak, że żaden z tych sposobów nie jest niezawodny. Dlatego jeśli odczuwasz silne zmęczenie za kierownicą, zjedź na najbliższą stację i spróbuj zasnąć na pół godziny, godzinę. Twoje bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż czas podróży.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry