0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Do czego służą świece żarowe? Kiedy i jak trzeba wymienić świece żarowe?

Do czego służą świece żarowe? Kiedy i jak trzeba wymienić świece żarowe?

Każdy posiadacz samochodu z silnikiem Diesla nie raz miał okazję zaobserwować, jak podczas rozruchu auta na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka w kształcie spirali, która wskazuje na świece żarowe. Tylko czy każdy zdaję sobie sprawę z tego, do czego tak naprawdę służą? I kiedy należy je wymienić, aby nie mieć problemów z odpalaniem silnika?

 

Co to jest świeca żarowa?

Świece żarowe znajdują się w samochodach z silnikiem wysokoprężnym i ich głównym zadaniem jest ułatwienie rozruchu silnika.

W silnikach benzynowych znajdują się świece zapłonowe, które wytwarzają iskry elektryczne, w wyniku czego następuje zapłon mieszanki paliwowej i samochód może ruszać. Natomiast w silnikach Diesla dochodzi do sprężenia powietrza oraz gwałtownego wzrostu temperatury na skutek wysokiego ciśnienia, a dzięki czemu następuje samoczynny zapłon.

Świece żarowe

W niektórych sytuacjach, w szczególności zimą, temperatura w cylindrze jest jednak zbyt niska, by doszło do zapłonu. Dlatego stosuje się świece żarowych, które są odpowiedzialne za podgrzanie powietrza w komorze spalania, co ułatwia rozruch silnika (jak widzisz, nie zawsze akumulator będzie odpowiedzialny za to, że Twoje auto zimą nie odpala).

 

Jakie są świece żarowe?

W zależności od rodzaju silnika, stosuje się różne świece żarowe. Przede wszystkim dzieli się je na metalowe oraz ceramiczne, przy czym obecnie stosuję się głównie świece żarowe ceramiczne, które są odporne na wysokie temperatury, trwalsze, szybciej osiągają potrzebną temperaturę oraz są doskonałym przewodnikiem ciepła.

Dodatkowo można wyróżnić świece żarowe dwufazowe oraz trójfazowe. Zadaniem świec dwufazowych jest wyłącznie ułatwienie rozruchu i gdy silnik zaczyna pracować, automatycznie wyłączają się.

Świeże żarowe z diesla

Natomiast świece trójfazowe stosowane są w nowoczesnych silnikach Diesla i mogą zostać uruchomione w dowolnym momencie, nawet podczas jazdy – zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba dopasowania temperatury pracy silnika. Jest to szczególnie ważne podczas wypalania sadzy z filtru cząstek stałych, kiedy trzeba podnieść temperaturę w komorze spalania.

 

Kiedy należy wymienić świece żarowe?

W niektórych modelach aut na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka ostrzegawcza, która powinna być dla Ciebie informacją, że najwyższy czas wymienić świece żarowe. A po czym można jeszcze poznać, że będzie to konieczne?

Zimą, gdy temperatura spadnie, możesz mieć problemu z uruchomieniem silnika. Wtedy co prawda pierwszą myślą, jaka Ci przyjdzie do głowy, to słaby akumulator, jednak często okazuje się, że problemem są świece żarowe.Ostrzeżeniem powinno być dla Ciebie też, jeśli silnik pracuje nierównomiernie po uruchomieniu.

W teorii powinno się też wymieniać świece żarowe co ok. 100 000 km, w praktyce jednak często wytrzymują dłużej.

Wymiana świec żarowych

 

Jak wymienić świece żarowe?

Na początku należy zaznaczyć, że najlepiej byłoby wymienić wszystkie świece żarowe za jednym razem, aby ich praca była równomierna. Zaleca się też kupowanie dokładnie takich świec, jakie określa producent, ponieważ muszą być ściśle dopasowane do konkretnego silnika. W innym wypadku może nastąpić m. in. zwiększenie spalania.

A jak wymienić świece żarowe? Przede wszystkim należy ściągnąć osłonę silnika. Następnie trzeba odłączyć kable, przy czym najlepiej jeśli akumulator jest wtedy wyłączony. Jeśli masz taką możliwość, usuń także zanieczyszczenia wokół świec, aby nie przedostały się do silnika. Następnie należy odkręcić śrubę i oczyścić gniazdo świecy. Musisz też pamiętać, aby gwint nowej świecy pokryć specjalną pastą, która zapobiega zapiekaniu się. Na końcu należy dokręcić nową świecę.

I choć w teorii może wydawać się to banalnie proste, w praktyce nastręcza często wiele problemów. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednie narzędzia, takie jak klucz dynamometryczny, czy pistolet podłączony do sprężarki. Nie zawsze też udaję się wykręcić świecę w jednym kawałku.

Dlatego najlepiej udać się z tym do warsztatu samochodowego. Koszt świec żarowych może wynosić od 20 do 200 zł, ale za samą wymianę jednej świecy zapłacisz do 20 zł, dlatego warto pozostawić to specjalistom, niż złamać świece podczas ich wymiany.

 

Niewielu posiadaczy samochodów z silnikiem Diesla pamięta o tym, że świece żarowe również ulegają eksploatacji i należy je wymieniać od razu, gdy pojawi się taka potrzeba. Dlatego jeśli tylko zauważysz problemy z uruchamianiem silnika, udaj się do mechanika i skontroluj stan auta.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry