0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czym charakteryzuje się grand tourer? Jakie są najpopularniejsze auta GT?

Czym charakteryzuje się grand tourer? Jakie są najpopularniejsze auta GT?

Grand tourery to popularne sportowe samochody, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Za ich produkcję odpowiedzialne są takie koncerny motoryzacyjne jak Audi, Aston Martin, Lamborghini, BMW, Nissan, Subaru, czy Volvo. Cym wyróżniają się auta GT i jakie modele są najczęściej wybierane?

 

 

Auta grand tourer, czyli co?

Samochody grand tourer to po prostu pojazdy sportowe, które wyróżniają się wysokimi osiągami i luksusowym wyglądem. Są przystosowane do długich tras i zapewniają komfortowe warunki jazdy. Niektóre modele zaliczane są do supersamochodów, czyli aut, których silniki mogą mieć moc nawet 500 KM. Grand tourery różnią się od zwykłych sportowych pojazdów tym, że są od nich cięższe i mają miękkie zawieszenie. A jakie są najpopularniejsze samochody GT?

 

Audi A5

Audi A5 to jeden z najczęściej kupowanych grand tourerów w Polsce. Produkowany jest od 2007 roku, a od 2016 roku dostępna jest druga generacja tego pojazdu. Na początku Audi A5 produkowane było w wersji coupe, później liftback i kabriolet. Stale ulepszano pojazd dodając do niego nowe, coraz lepszej jakości elementy i innowacyjne rozwiązania. Standardowe wyposażenie samochodów pierwszej generacji obejmowało regulowane elektrycznie i ogrzewane lusterka, regulowane przednie szyby, światło przeciwmgłowe z przodu i automatyczną klimatyzację. Druga generacja Audi A5 pojawiła się w 2016 roku, jednak nie różniła się ona zbytnio od poprzednika. Samochody te również są dostępne w wersji coupe, kabriolet i liftback.

Czerwone Audi

 

Jaguar XJS

Jaguar XJS był produkowany w latach 1975 – 1996, ale nadal cieszy się sporym zainteresowaniem kierowców, szczególnie tych, którzy lubią stylowe auta. Pierwszy model był dostępny na rynku bardzo krótko. Już wtedy jego prędkość wynosiła nawet 230 km na godzinę, a było to przecież w latach 70. XX wieku. Kolejny model był bardziej ekonomiczny i miał wydajny silnik w przeciwieństwie do poprzednika. Wzrosła jego moc, ale i prędkość maksymalna. Jaguar XJS produkowany był także w wersji cabrio. Jeszcze lepsze modele powstawały pod koniec lat 80. XX wieku. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania i zwiększono osiągi tych samochodów. Ostatni Jaguar XJS został wyprodukowany w 1996 roku w Wielkiej Brytanii.

Metaliczny Jaguar

 

Nissan 300ZX

Nissan 300ZX to jeden z popularniejszych grand tourerów produkowany w latach 1989 – 2000 przez japoński koncern. Pierwsza generacja pojawiła się kilka lat wcześniej, bo w roku 1983, ale samochód znany był pod inną nazwą – Datsun 300ZX. Po kilku latach nazwa ta zmieniła się na Nissan. Auta sportowe tej marki od początku miały wysokie osiągi. Wyróżniały się dużą mocą i wydajnym silnikiem. Konkretne modele stale były poddawane liftingom, by uzyskać jak najlepszy, idealny samochód. Druga generacja produkowana była w latach 1989 – 1996. Zmienił się nieco wygląd tych pojazdów, ponieważ dodano charakterystyczne reflektory i zaokrąglono linię nadwozia. Ten model również był udoskonalany i do każdego nowego modelu dodawano nowoczesne rozwiązania.

 

Mitsubishi GTO

Mitsubishi GTO cieszyło się dużym zainteresowaniem w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To co przyciągało na pierwszy rzut oka, to jego oryginalny, luksusowy wygląd. Samochody te były produkowane w latach 1990 – 2001. Znane były także pod nazwą 3000GT i Dodge Stealth. Modele z pierwszej generacji miały wiele ciekawych rozwiązań, które w latach 90. uznawano za innowacyjne. Był to na przykład napęd AWD, regulowany układ wydechowy czy ECS. W drugiej generacji zmieniono nieco wygląd, montując zderzaki w nowym kształcie. W modelach na rynek amerykański dostępne były samochody ze zdejmowanym dachem, co było bardzo popularne.

 

Toyota Supra

Samochody Toyota Supra powstawały w latach 1978 – 2002. Montowano w nich jedynie silniki benzynowe R6, a moc przenoszona była na tylną oś. Pierwsza generacja tych aut opierała się na innym samochodzie marki Toyota – Celica, druga natomiast była bardziej zmodernizowana.

Czerwona Toyota

Auta te były dostępne w wersji coupe, podobnie jak pojazdy z trzeciej i czwartej generacji. Grant tourery pochodzące z ostatnich lat produkcji do dzisiaj można spotkać na drogach, nawet w Polsce.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry