0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czy warto kupić CB radio?

Czy warto kupić CB radio?

Dawniej na ulicach można było zobaczyć wiele aut z charakterystyczną antenką na dachu. Dzisiaj jest ich mniej, ale wciąż da się je zobaczyć. Zastanawiasz się więc, czy kupić CB radio? Podpowiadamy, dla kogo będzie idealne.

 

 

Czym jest CB radio?

CB radio, z języka angielskiego Citizen-Band to po prostu pasmo obywatelskie, po polsku mówiąc - radiostacja pasma obywatelskiego. Najczęściej zamontowane w samochodach, gdzie na określonych kanałach o określonych częstotliwościach informuje się innych użytkowników dróg, czy służby ratunkowe. Radio składa się z urządzenia nadawczo-odbiorczego, anteny i mikrofonu.

 

Do czego przydaje się CB radio?

Radio CB używane jest głównie do ostrzegania o kontrolach drogowych policji, straży miejskiej lub inspekcji drogowej. Ponadto kierowcy dzielą się informacjami o sposobie dojazdu do jakiegoś miejsca, aktualnej sytuacji, a w zasadzie utrudnieniach w ruchu drogowym, takich jak kolizje, wypadki, nieprzejezdne drogi. Często polecają sobie lokale gastronomiczne, tanie stacje benzynowe, sklepy czy serwisy samochodowe. Oczywiście poruszane są również także tematy mniej samochodowe, w tym oczywiście kawały.

CB radio

 

Dla kogo CB radio?

Oczywiście CB radio nie jest dla każdego. Z pewnością warto zastanowić się nad tym, czy nasz pojazd nie emituje zbyt dużych zakłóceń. Co więcej, czy jeździmy tylko po mieście, czy raczej w dalekie trasy. To właśnie tam przyda się CB Radio. Ponadto – czy na trasie mijamy sporo samochodów, z którymi możemy nawiązać łączność. Warto też zastanowić się nad tym, czy mamy zamiar używać CB hobbystycznie – od czasu do czasu, czy aktywnie. Na koniec należy pomyśleć o tym, czy stać nas na dobre, a zatem drogie radio, czy za jakiś czas będziemy wymieniać.

 

Czy warto kupić CB radio?

Wiele osób uzna, że nie warto wydawać pieniędzy i kupować sprzętu, który może się stać łupem dla złodziei. Postawią na aplikacje w telefonie, które mają podobne funkcje. Prawda jest jednak taka, że jeśli się jeździ dużo i w dalekie trasy, to zdecydowanie lepiej jest posługiwać się CB radiem. Nie stracimy raczej zasięgu, nie musimy się martwić, że wyładuje nam się telefon. Poza tym – o wielu zdarzeniach na drodze nie poinformuje nas aplikacja. Właśnie dlatego warto pomyśleć o takim gadżecie. Aby zaoszczędzić - można kupić używane CB radio.

 

Na jakie funkcje CB radia warto zwrócić uwagę?

Wybierać możemy spośród wielu urządzeń nadawczo-odbiorczych. Różnią się zastosowanymi materiałami i funkcjami, a więc i ceną. Można kupić najprostszy – często chiński model, ale wiadomo, że nie będzie dobrze radził sobie z zakłóceniami. Na jakie funkcje zwrócić uwagę, jakie terminysię używane do opisu sprzętu – o tym poniżej:

 • Squelch to system blokady szumów, który możemy regulować manualnie (ASQ) lub automatycznie (ASC), przyda się też RF Gain, czyli regulacja czułości CB radia, która pozwala zmniejszyć poziom szumów i zakłóceń ograniczając zasięg zbierania sygnału.
 • Filtr NB/ANL z kolei odpowiada za usuwanie zakłóceń powstałych wewnątrz pojazdu, np. w wyniku działania instalacji elektrycznej.
 • Opcja LOC pozwala ograniczyć czułość CB radia do ustalonego przez producenta poziomu.
 • Mic Gain - automatyczne dostosowanie czułości mikrofonu do poziomu głośności w kabinie naszego samochodu.
 • Scan - przycisk umożliwiający wyszukanie aktywnych konwersacji.
 • Dual Watch - funkcja umożliwiająca nasłuch dwóch częstotliwości jednocześnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na system montażu CB radia. Dla wielu osób ważne jest, by dało się go umieścić w szczelinie na zwykłe radio samochodowe. Do tego przyda się specjalna ramka montażowa. Jeśli zdecydujemy się na taki montaż, to powinniśmy pomyśleć o zewnętrznym głośniku. Dobrze, zawsze mieć ze sobą zapasowy bezpiecznik rurkowy radia.

CB radio używane

 

Jak wybrać antenę do CB?

Można ryzykować stwierdzenie, że antena jest najważniejsza, aby móc korzystać z radia CB. Jej wybór nie powinien być obojętny. Zakłada się, że im antena jest dłuższa, tym lepsza. Dzięki temu ma znacznie większy zasięg, a także zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, czy przekazu.

Oczywiście nie ma co przesadzać. Zbyt długa może mieć zakłócenia od drzew i innej zabudowy. Producenci starają się zrobić wszystko, żeby i krótsze miały dobrą wydajność. Osiągają to poprzez specjalne cewki.

Montaż anteny również ma znaczenie. Można zamontować ją w miejscu anteny radiowej, przykręcić do relingu, przykleić do szyby lub umieścić na dachu na magnetycznej podstawie. Które rozwiązanie jest najlepsze? W zasadzie żadne nie daje 100% gwarancji, że nie będzie powodowało zakłóceń, ani uchroni przed kradzieżą.

 

Co po zakupie CB radia?

Sam zakup i montaż radia CB to nie wszystko. Należy je jeszcze ze sobą zestroić. Najlepiej wykonać to w firmie, która świadczy tego typu usługi. Wtedy możemy mieć pewność, że będzie działał niezawodnie. Poza tym – warto nauczyć się slangu, jakim posługują się kierowcy. Później posłuchać, jak rozmawiają między sobą. Nauczyć się stylu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry