0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czy franczyza się opłaca? Co trzeba wiedzieć przed podjęciem franczyzy?

Czy franczyza się opłaca? Co trzeba wiedzieć przed podjęciem franczyzy?

Zastanawiasz się nad otwarciem swojego biznesu? Myślisz o franczyzie? Nie wiesz jednak, czy to się opłaca? Przeczytaj nasz poradnik, by rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

 

 

Czym jest franczyza?

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest się więc zależnym od franczyzodawcy. Współpraca odbywa się na zasadach zapisanych w umowie. Dzięki możliwości prowadzenia biznesu pod opieką bardziej doświadczonego partnera biznesowego, znacznie łatwiej jest odnieść sukces. Oczywiście franczyzobiorca jest zobowiązany dzielić się zyskami z franczyzodawcą. A czy to się opłaca? Odpowiedzieć na to pytanie pomoże analiza zalet i wad franczyzy.

kawiarnia

 

Zalety franczyzy

Największą zaletą biznesu opartego na franczyzy jest to, jakie daje początkującemu biznesmenowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki kupieniu gotowego pomysłu, który odniósł sukces na rynku, można liczyć na takie samo powodzenie. Marka zdobyła już bowiem zaufanie klientów. Otwierając sklep lub inny biznes na rynku, na którym jest już rozpoznawalna, można liczyć się z powodzeniem.

Kolejną zaletą jest reklama. Dzięki temu, że biznesy oparte na franczyzie są reklamowane jako marka, nie trzeba samodzielnie się tym zajmować. Tak więc franczyzobiorca odnosi korzyści, nie organizując samodzielnie kampanii reklamowej. Korzysta z efektu, jaki daje promocja marki w telewizji, internecie i innych sposobach.

Co więcej, dzięki współpracy opartej na franczyzie, franczyzobiorca może liczyć na pełne know-how. Podpisując umowę o franczyzę otrzymuje też możliwość zdobycia fachowej wiedzy. Co więcej franczyzodawca gwarantuje pomoc w wyborze lokalizacji, asortymentu, doradza jak sobie radzić z kontrolami, księgowością, rekrutacją i szkoleniem pracowników.

Okazuje się, że otwierając biznes w oparciu o franczyzę, nie trzeba martwić się koniecznością zgromadzenia dużego kapitału. Wszak dostaje się markę, a wraz z nią gotowe wytyczne co do wyposażenia, dostawców, ilości i jakości towarów, zatrudniania i wynagradzania pracowników. W zasadzie już na początku można prognozować to, jakie będą zyski.

Plusem jest również brak konieczności posiadania dużego kapitału na rozpoczęcie działalności. Przedsiębiorca nie buduje biznesu od zera. Dostaje gotową markę, logo, szkolenia dla siebie i pracowników, wiedzę, pomoc merytoryczną i przywiązanych do marki klientów. Na starcie daje to mniejsze ryzyko i większą wiarygodność. Dzięki rozpoznawalności marki można prognozować zyski.

 

Wady biznesu opartego na franczyzie

Oczywiście franczyza ma też swoje wady. Przede wszystkim na początku należy ponieść koszty licencji, a także przez cały czas prowadzenia biznesu – płacić określony umową procent przychodu. Na początku może to być trudne, gdy koszt wynajmu lokalu i zatrudnienia pracowników może zrównać się z obrotami.

Co ważne, prowadząc biznes oparty na franczyzie nie można na własną rękę wprowadzać innowacji. Na wszystko zgodę należy otrzymać od właściciela marki. Nawet, jeśli jest to pomysł dobry, który przykładowo może przełożyć się na zysk franczyzobiorcy, ale i całej marki.

To, co staje się plusem, jest i minusem. Jeśli na wizerunki traci cała marka, traci i biznes franczyzobiorcy. Ponosi on konsekwencje błędnych decyzji, ale i kryzysów w branży.

 

Czy franczyza się opłaca?

I tak, i nie. Przede wszystkim opłaca się, ponieważ są znacznie większe szanse, że biznes się utrzyma. Start-upy padają znacznie szybciej. Jednak sukces biznesu zależy tutaj w niewielkiej mierze od własnych zadań. Poza tym, cały czas trzeba dzielić się dochodem z franczyzodawcą. Nie dla każdego taki model jest wystarczający.

lokal gastronomiczny

 

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem franczyzy?

Na początku warto dowiedzieć się, jaki dokładnie rodzaj umowy jest oferowany. Może bowiem wydawać się, że to biznes oparty na franczyzie. W praktyce jednak może się okazać, że jest znacznie inaczej. Franczyza, ajencja, umowa partnerstwa albo grupa zakupowa – to wszystko z zewnątrz jest do siebie podobne. Jednak dla biznesmena musi być jasne, na jakich warunkach jest umowa, którą ma podpisać.

Warto również dowiedzieć się, dlaczego biznes rozwija się na zasadzie współpracy franczyzy. Może się bowiem okazać, że wcale nie musi. Co więcej, może nawet wyjść na jaw, że to wcale nie prosperująca franczyza, tylko sieć, w dodatku taka, która jest nowa na rynku.

Oczywiście, należy sprawdzić, co ma obejmować umowa franczyzy, jakie są jej warunki – w tym ograniczenia, a także – czy da się odstąpić od niej. Istotna może być też wyłączność terytorialna, zawieszenie opłat, gdy nie ma dochodu. To oczywiście nie wszystko, ale warto o tym pomyśleć.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry