0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Architektura ogrodowa - jak wybrać najlepszą?

Architektura ogrodowa - jak wybrać najlepszą?

Nic tak nie cieszy oka jak piękny, dobrze zaprojektowany ogród. Niezależnie od tego, czy posiadamy duże połacie zieleni czy jedynie mały skrawek natury, możemy stworzyć w nim istny raj dla nas, naszej rodziny i przyjaciół. Do wyboru mamy morze możliwości. Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Może zainspiruje Was do wykorzystania elementów nad którymi nawet się nie zastanawialiście?

 

Altany - sezonowe miejsca spotkań

Altany są to lekkie, niewielkie budynki ogrodowe, najczęściej wykonane z drewna. Pełnią one funkcję sezonowego miejsca spotkań, w którym spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Podczas dnia chronią od słońca i deszczu, wieczorami nadają klimat sprzyjający długiemu biesiadowaniu i rozmowom. Altana jest istnym dopełnieniem i urozmaiceniem naszego ogrodu. Stojąca na uboczu zachęca do odpoczynku, spożywania posiłków na świeżym powietrzu, czytania gazety lub książki. Altany wykonane są najczęściej z drewna, które idealnie pasuje do każdego rodzaju ogrodu. Urozmaicić możemy je dodatkowo donicami z kwiatami, krzewami, ładnymi meblami ogrodowymi. Niektóre altany wyposażone są w szklane okna lub okiennice, jest to jednak dość rzadko wybierane uzupełnienie.

Altany podzielić możemy na dwa rodzaje: otwarte oraz zamknięte.

Modele otwarte charakteryzują się tym, że posiadają ażurowe ścianki lub w ogóle ich nie posiadają. Swoją konstrukcją przypominają bardziej wiaty, pod którymi ustawia się meble ogrodowe. Nie chronią one przed wiatrem, jedynie przed drobnym deszczem oraz słońcem.

Altany zamknięte natomiast posiadają konstrukcję zabudowaną, często wyposażone są w okna oraz w uchylne drzwi.

Altany budowane są najczęściej na planie wielokąta foremnego - kwadratu, sześciokąta, ośmiokąta, rzadziej prostokąta lub okręgu.

Istnieją różne sposoby pokrywania dachów altan. Do najczęściej spotykanych zaliczamy papę, gont bitumiczny, trzcinę jeziorową, wiór osikowy, blachodachówkę oraz dachówkę ceramiczną.

Papa. Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest papa. Jej największym minusem jest jednak niska estetyka, co dla wielu osób może mieć decydujące znaczenia przy podejmowaniu decyzji.

Gont bitumiczny. Innym rozwiązaniem jest gont bitumiczny, czyli lekka imitacja dachówki. Wykorzystanie trzciny jeziorowej jest kolejnym sposobem na pokrycie dachu naszej altanki. Od kilku lat jest to bardzo popularny materiał - bardzo stylowy, ekologiczny i ciekawie wyglądający. Podobnym i nieco tańszym od trzciny pokryciem jest tzw. wiór osikowy. Spełnia on podobne funkcje a wygląda równie atrakcyjnie i ciekawie jak trzcina.

Dachówka ceramiczna również doskonale spełnia się w roli pokrycia dachu. Ma jednak jeden, największy minus - jest bardzo ciężka, przez co konstrukcja naszej altany, by móc utrzymać taki dach, musi być bardzo wytrzymała i masywna.

Wyboru dokonać możemy z szerokiego asortymentu gotowych altan dostępnych na rynku. Majsterkowicze pokusić się mogą o własnoręczne stworzenie altany z półfabrykatów - dzięki temu możliwe staje się połączenie własnej wizji z gotowymi, sprawdzonymi rozwiązaniami.

Dekoracyjne figury do ogrodu

Pergole - dla niepoprawnych romantyków

Pergole są to budowle ogrodowe tworzące zacienione aleje. Składają się z rzędu podpór oraz z elementów wykonanych z lekkiej kratownicy, po której wspinają pnące rośliny. Mogą ponadto tworzyć nośnik dla dodatkowego, ogrodowego oświetlenia czy bambusowych dzwonków. Dobrze wyglądają również okalając ogrodową ławkę czy inne meble, co tworzy romantyczny, zacieniony klimat.

Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli. Niemal wszystkie wykonane są z uniwersalnego drewna, które możemy pomalować na odcień najbardziej pasujący naszym upodobaniom i przystający do pozostałych elementów składających się na nasz ogród.

W zależności od wielkości ogrodu, stylu w jakim jest on zaprojektowany oraz od tego jakie funkcje spełniać ma pergola, wyboru dokonać możesz między pergolami pojedynczymi, pergolami zwieńczonymi łukiem czy też prostymi belkami, posiadającymi pojedyncze filary lub też ścianki w postaci ażurowego przepierzenia. Niezależnie od tego którą pergolę wybierzemy, możemy być pewni, że stanie się ona ciekawym, cieszącym oko elementem wyposażenia ogródka.

 

Ogrodzenie - dla lubiących dyskrecję

Dobrze dobrane ogrodzenie, poza oczywistą funkcja jaką jest wydzielanie czy odgradzanie przestrzeni, spełnia również funkcje dekoracyjne. Ogrodzenia ogrodowe wykonywane są najczęściej z wikliny, desek drewnianych, rzadziej z metalu czy kamienia.

Ogrodzenia mogą być pełne lub ażurowe. Takie konstrukcje mające wygląd kratki doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na wykorzystaniu pnących się roślin. Dzięki temu zdobywamy dodatkową przestrzeń dla roślinności oraz tworzymy bardzo ciekawie wyglądające, żywe ogrodzenie. Wszystko zależy od naszej pomysłowości oraz od roślin, którymi postanowimy obsadzić takie ogrodzenia.

Zainwestuj w oświetlenie do oczka wodnego

Domki narzędziowe - da majsterkowiczów

Domki narzędziowe przez niektórych mylone bywają z altanami. Budowle te mają jednak zupełnie inne przeznaczenie. Pomimo, ze obie konstrukcje swoim wyglądem przypominają „małe drewniane domki”, altany służą do ochrony przesiadujących w nich osób przed słońcem, wiatrem oraz deszczem, domki narzędziowe natomiast spełniać mają funkcje składziku, w którym pomieszczą się wszystkie narzędzia, służące do dbania o stan naszego ogrodu.

Budowle takie wyposażone są w okna oraz drzwi, które mają dwojakie zastosowanie: chronią cenny sprzęt przed wpływem warunków atmosferycznych oraz zabezpieczają je przed kradzieżą. Zwróćmy więc uwagę na to, by kłódki czy zamki, na które zamykana jest nasza altana, były masywne i solidne.

Domki narzędziowe wykonane są głównie z drewna. Sprzedaje się je najczęściej w elementach, które własnoręcznie skręcamy na terenie swojej posesji. Niektóre firmy oferują sprzedaż wraz z montażem na terenie ogrodu osoby kupującej. Wybór modeli jest bardzo duży. Każdy, nawet najbardziej wymagający kupujący powinien odszukać w ofercie domek, który spełni jego oczekiwania.

Posiadają one różne wielkości i dodatkowe elementy, takie jak przedsionki czy zadaszenie przed wejściem, podtrzymywane drewnianymi słupami. Najmniejsze mają zaledwie kilka metrów kwadratowych, w największych bez przeszkód możemy spędzić noc – jeśli tylko będziemy mieć na to ochotę.

 

Donice ogrodowe dla miłośników kwiatów

Klimat panujący w Polsce nie sprzyja roślinom ciepłolubnym. Nie wszystkie gatunki są w stanie przezimować w naszym ogrodzie. Idealnym rozwiązaniem jest w takim przypadku duża donica ogrodowa, dzięki której istnieje możliwość łatwego przeniesienia roślin np. do garażu, gdy temperatury znacznie spadną i mogą zagrażać naszej wrażliwej roślinności.

 

Donice ogrodowe wykonywane są najczęściej z drewna, ceramiki, plastiku oraz kamienia. Każdy z materiałów posiada plusy i minusy. Plastik jest najtańszym rozwiązaniem, nie jest jednak bardzo trwały, a przez działania zróżnicowanych warunków atmosferycznych dość szybko staje się nieatrakcyjny wizualnie. Kamień zachowuje dobry wygląd na długie lata, jest jednak bardzo ciężki, co może nam znacznie utrudniać przenoszenie i transport elementów z niego wykonanych. Alternatywą do kamienia jest ceramika. Pasuje do większości ogrodów i przed długie lata może spełniać swoje funkcje. Odpowiednio zabezpieczone drewno również przetrwa lata. Jest lekkie i ciekawie wygląda w połączeniu z roślinnością ogrodową, przez co donice z niego wykonane są bardzo popularne i często spotykane w polskich ogrodach.

Wyboru dokonać możemy wśród modeli o różnych wielkościach i przeróżnych kształtach. Znajdziemy modele pasujące do ogrodów wiejskich, romantycznych, rustykalnych oraz minimalistycznych. Wszystko zależy od naszej pomysłowości oraz gustu.

 

Figury ogrodowe - dla ceniących elegancję

Figury ogrodowe od zawsze cieszyły się wielką popularnością wśród mieszkańców naszego kraju. Przez niektórych wyśmiewane, przez wielu uwielbiane, zawsze wzbudzającą spore emocje. Zainteresowanie przekłada się na niesamowicie duży asortyment dostępnych na naszym rynku figur. Możemy wybierać spośród tradycyjnych krasnali ogrodowych, sarenek, niedźwiedzi, ptaków, świnek, koników, kotków, piesków, grzybków czy powozów. Niektóre figury przedstawiają bawiące się dzieci, inne roślinki ogrodowe czy wyposażenie wiejskiego gospodarstwa. Figury ogrodowe to również greckie kolumny, misy, orły czy trzymające tarcze lwy, które będą dumnie strzegły wjazdu na naszą posesję.

Najpopularniejsze są figury kolorowe, malowane najczęściej wielobarwnymi emaliami. Spotykamy jednak też figury jednobarwne lub stylizowane na kamienne - marmurowe czy wykonane z piaskowca rzeźby.

 

Fontanny ogrodowe dla ceniących zbiorniki wodne

Fontanny są kolejnym ciekawym urozmaiceniem przestrzeni naszego ogrodu. Istnieją różne ich rodzaje. Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domowych ogrodach zaliczamy:

Fontanny pływające, które nadają się wszędzie tam, gdzie jest już gotowe oczko wodne, które chcemy w prosty sposób urozmaicić. Fontanny pływające nie wymagają budowania specjalnych niecek. Samo urządzenie utrzymuje się na powierzchni naszego akwenu dzięki specjalnym pływakom przymocowanym do dna zbiornika.

Fontanny ożywione są to urządzenia, które wystrzeliwują wodę w małych porcjach, co daje efekt zbliżony do piłeczek pingpongowych. Fontanna wyrzuca w górę jedną część wody, która następnie zostaje wystrzeliwana dalej – efekt jest bardzo widowiskowy.

Innym rodzajem fontann są modele kaskadowe, które idealnie pasują do powierzchni pochyłej. W przypadku takich konstrukcji woda spływa leniwie kaskadami, które mogą być obsadzone dodatkowo roślinami, które lubią wilgoć. Fontanny takie przyjemnie szumią umilając czas wszystkim pasjonatom leniwego wylegiwania się w ogrodzie.

Wszystkie rodzaje fontann można dodatkowo urozmaicić stosując podświetlenie. I tu pole do popisu mamy ogromne. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zamontować oświetlenie białe, jednokolorowe, lub zmieniające barwy. Efekt jest piorunujący. Wyobraźmy sobie tylko podświetlone nocne ptaki, które przylatują napić się wody z naszego oczka.

Fontanna nada elegancji w ogrodzie

Mosty - dla lubiących bajkowe ogrody

Są niezwykle uroczym zwieńczeniem ogrodów, w których występuje woda, w postaci oczka wodnego lub strumyka. Mostki wykonane są z odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią drewna. Posiadają najczęściej barierki, pełniące funkcje zabezpieczającą przed wpadnięciem do wody. Mostki, które dostępne są w sprzedaży składają się najczęściej z kilku modułów przeznaczonych do skręcenia na terenie ogrodu.

 

Oczka wodne - dla miłośników hodowania ryb

Są tym elementem, który wprowadza przyjemną, sielankową atmosferę. Pływające kolorowe rybki i  rechoczące z wieczora żaby są tym, o czym marzy każdy posiadacz choćby najmniejszego ogrodu. Co ciekawe, każdy może sobie na to pozwolić. Dzięki gotowym zestawom oczek wodnych w prosty i szybki sposób możemy stworzyć swoje własny akwen nawet w najmniejszym ogrodzie.

Zestawy oczek wodnych

W sprzedaży dostępne są zestawy składające się z różnych ilościowo i jakościowo elementów. Niemal wszystkie zestawy są jednak kompletne na tyle, by wbudować je w przestrzeń tarasu lub ogrodu. Składają się przeważnie z pompy, formy, ramy (często drewnianej), a także zestawu fontann. Wśród dodatkowych elementów spotyka się oświetlenie, czujnik zmierzchu (automatycznie uruchamiający oświetlenie), kamienie dekoracyjne, węże, pompy kaskadowe, wodospady, figury.

Zestaw taki można dopełnić dodatkowo roślinkami wodnymi oraz małymi, kolorowymi rybkami.

Ze względu na swoje małe wymiary, oczka takie wybierane są najczęściej przez osoby, które nie posiadają dużego ogrodu.

Folie do oczek wodnych

Do budowy większych akwenów wodnych możemy wykorzystać specjalną folię. Najczęściej sprzedawane są one w formie rolki lub płatów, które w zależności od potrzeb, możemy samodzielnie sklejać w powierzchnie o dowolnej wielkości. Folie takie cechują się wysoką trwałością oraz elastycznością, która pozwala na dokładne dopasowanie do podłoża.

Najpopularniejsze grubości to 0,6 mm, 0,8 mm, 1mm, 1,2 mm oraz 1,5mm. Im grubsza folia, tym większą trwałość posiada. Przekłada się to jednak na cenę.

Oświetlenie

Aby nasze oczko wodne spełniało swoje funkcje, zarówno podczas dnia jak i nocą, warto jest zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Decydując się na zakup lamp musimy pamiętać, aby dedykowane były do miejsc cechujących się wysoką wilgotnością. Do wyboru mamy najpopularniejsze lampy białe i żółte, oraz kolorowe. Ważne, by dany model posiadał możliwość łatwego ukierunkowania strumienia padającego światła. Możemy dzięki temu stworzyć ciekawe efekty dekoracyjne. Obecnie bardzo popularne są lampy ledowe, które dzięki swojej konstrukcji pobierają minimalną ilość prądu, dzięki czemu są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

Wyboru dokonać możemy między lampami, które same w sobie stanowią już pewną ozdobę naszego ogrodu, oraz z małych lamp, które nie są widoczne podczas dnia i których jedynym zadaniem jest oświetlanie elementów naszego ogrodu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry