0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

5 gatunków kwiatów, które warto mieć w swoim ogrodzie

5 gatunków kwiatów, które warto mieć w swoim ogrodzie

Aby ogród pięknie się prezentował należy przede wszystkim postawić na kwiaty. To one wniosą do niego kolory i zapachy. Sprawią, że będzie piękniej i przyjemniej. Sprawdź, na jakie kwiaty warto postawić urządzając swój ogród.

 

 

Rośliny do ogrodu

W zależności od upodobań, a także stylu, w jakim chce się urządzić ogród, można wybierać spośród wielu roślin ogrodowych. Jedni postawią tylko na piękny, równiutko przystrzyżony trawnik. Drudzy na iglaki i krzewy ozdobne. Inni – na uporządkowane skalniaki. A jeszcze inni – na kwieciste rabatki. Wybór jest ogromny, warto zatem zastanowić się nad tym, które z roślin dobrze jest mieć w swoim ogrodzie, a jakie warto rozważyć.

 

Zioła do ogrodu

Z pewnością w przydomowym ogródku, ale również i w działkowym, jeśli się jest jego częstym bywalcem, warto posiać lub posadzić zioła. Dzięki temu można mieć je świeże lub po zbiorze zasuszyć i cieszyć się nimi przez cały rok. Jakie zioła będą najlepsze? Z pewnością te, które wykorzystuje się w kuchni. Warto w ogrodzie mieć bazylię, oregano, rozmaryn, tymianek, lubczyk, miętę, melisę, szczypiorek. Osoby, które lubią pić wywary z ziół mogą postawić też na pokrzywę, koper włoski.

Zioła wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby i dużej ilości słońca. Warto posadzić je w rzędach, gdyż łatwiej wtedy je pielęgnować. Zioła silnie rosnące – mięta, oregano, szałwia nie powinny znaleźć się w pobliżu tych o powolnym wzroście, jak bazylia, majeranek i rozmaryn, gdyż mogą je „zagłuszyć”.

 

Przydatne rośliny w ogrodzie

Jakie kwiaty warto mieć w swoim ogrodzie? Te, które zachwycają swym wyglądem, ale i spełniają inne funkcje. Przykładowo, lawenda nie tylko pięknie pachnie, ale jej zapach wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce. Dzięki temu zyskuje się dekorację i ochronę przed owadami oraz wabik na te, które pomagają zakwitnąć innym roślinom.

Komary odstraszy też plektrantus, zwany pospolicie komarzycą, ale też pięknie kwitnąca kocimiętka, geranium, które jest też rośliną leczniczą – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, kwiat pelargonia – zwłaszcza rabatowa i bluszczolistna. O nich będzie więcej w dalszej części artykułu.

Szkodniki odstraszą przede wszystkim: czosnek i cebula – warto rozważyć, zwłaszcza jeśli uprawia się też warzywa w ogrodzie. Róża i lawenda odstraszy mrówki, tak jak i wrotycz pospolity. Tymianek i szałwia odstraszają ślimaki. Mszyce uciekają od cząbru ogrodowego.

 

5 kwiatów, które warto mieć w swoim ogrodzie

A jakie kwiaty dobrze jest mieć w ogrodzie? O części z nich wspomniano już w poprzednich akapitach, część kart odkryjemy dopiero poniżej. Prezentujemy 5 kwiatów, które warto posadzić w ogrodzie:

Pelargonia – tak jak już wspomniano – odstrasza komary. Poza tym – to roślina łatwa w uprawie. Mogą na nią postawić nawet początkujący. Te kwiaty nigdy nie wyjdą z mody. Pelargonie mają mięsiste, wzniesione i silnie rozgałęzione pędy, co więcej dorastać mogą nawet do 50 cm wysokości. Ich liście są okrągłe, mają karbowane brzegi, lekko omszone. Kwiaty pelargonii występują w różnych kolorach. Zaletą kwiatków jest to, że kwitną cały sezon. W dodatku są odporne na chłód i wiatr. Pelargonie to rośliny na wiele sezonów. Muszą przejść okres przechłodzenia, wtedy zakwitną w kolejnych sezonach. Przed październikiem należy przenieść je do jasnego pomieszczenia, by tam przezimowały.

pelargonie

Hortensja to jeden z piękniejszych krzewów. W dodatku – można samodzielnie „sterować” kolorem jego kwiatów. Wiele zależy od odczynu gleby. Można powiedzieć, że hortensja to kameleon. Hortensja ogrodowa ma duże wymagania jeśli chodzi o glebę. Lubi stanowiska słoneczne i półcień. Należy ją obficie podlewać. To kwiat, który przetrwa zimę, jeśli zwiąże się go w stożek. Dobrze wygląda posadzony pojedynczo.

hortensja

Chryzantema wielokwiatowa kojarzy się dość ponuro, a to piękny kwiat, który warto posadzić w ogrodzie. Jest to kwiat mało wymagający, łatwy w uprawie. Dorasta nawet do 60 cm. To kwiat jesienny. Wybrać można zarówno gatunek jedno-, jak i wieloroczny. Jednak przezimowanie chryzantemy w ogrodzie jest dość trudne. Należy postawić na bardzo odporną odmianę.

chryzantemy

Wrzos zwyczajny, zwany też pospolitym to kwiat krzewinkowy, który może mieć różną wysokość. Ma kwiaty małe, dzwonkowate. Ich kolory zależą od odmiany. Najczęściej dostępne są białe, różowe, purpurowe i czerwone. Większość odmian wrzosu kwitnie od lipca do października, a nawet pierwszych mrozów.

wrzos

Tulipan – kwiat znany każdemu. Warto mieć go w swoim ogrodzie. Kwitnie na wiosnę, więc cieszy oko już na samym początku sezonu. Te rośliny cebulowe można ściąć i zanieść do domu lub jeśli przekwitną – ogłowić, pozostawić liście do wyschnięcia, wykopać cebulę, a jesienią wkopać znów w ziemię.

tulipany

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry