0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybierać najlepsze rośliny ogrodowe do warunków panujących w ogrodzie?

Jak wybierać najlepsze rośliny ogrodowe do warunków panujących w ogrodzie?

Ogród to najbliższa sielska przystań dla zmęczonych domowników. Jest to miejsce, które powinno zapewniać nam radość, cieszyć oko, ale też nie sprawiać niepotrzebnego kłopotu. To odpowiedni dobór roślin w decydującej mierze decydować będzie o wysiłku, jaki potrzebny będzie do stworzenia i zadbania o swą zielona przestrzeń.

 

Kupując rośliny przez internet, należy sprawdzić wielkość, w jakiej zostanie do nas dostarczona. Mniej wprawieni ogrodnicy mogą nie poradzić sobie z wykiełkowaniem krzewu dostarczonego w formie nasiona. Najlepsze efekty daje zakup młodych sadzonek, których optymalny czas posadzenia zasadzenia został zweryfikowany w opisie gatunkowym. Dobrze, gdy sadzonka jest obudowana paczka starterową, stanowiącą połączenie ziemi i substancji odżywczych, co pozwala na łatwiejsze przyjęcie rośliny na nowym terenie.

 

Rodzaje ogrodów ze względu na lokalizację

Ile ogrodów, tyle stylów ich aranżacji. Generalnie możemy jednak stworzyć jednak pewną klasyfikację przydomowych zielonych terenów. Dzieląc je ze względu na lokalizację wyróżniamy: ogrody miejskie, podmiejskie oraz wiejskie.

Ogrody miejskie charakteryzują się najczęściej prostokątną kompozycją, co jest wymogiem małych przestrzeni, które zajmują. W większości przypadków, ogrody takie otaczane są przez wysokie mury lub ogrodzenia, przez co najlepiej jest obsadzać się wysokimi, szybko rosnącymi krzewami. W przestrzeniach takich najlepiej prezentują się kompozycje stworzone z roślin zimozielonych, które pozostają atrakcyjne przez cały rok. Warto jest zastosować tu również rośliny jednoroczne, sezonowe, które zasadzone w skrzyniach ogrodowych lub w donicach wprowadzą powiew świeżości i co roku zmienią nieco klimat panujący w tej przestrzeni.

Ogrody podmiejskie są najczęściej większe od ogrodów miejskich. Dzięki temu istnieje możliwość wykorzystania tej przestrzeni na aktywny wypoczynek. Warto jest w tym celu zostawić dużą połać miękkiej trawy, na której możemy odbijać piłkę, grać w kometkę, grillować lub spędzać czas na kocu. W przypadku tego typu ogrodów warto jest uzupełnić przestrzeń kompozycjami roślinnymi na obrzeżach działki.

Ogrody wiejskie kojarzą się z dużą przestrzenią bujnie obsadzoną tradycyjnymi kwiatami, drzewami i krzewami owocowymi oraz ziołami. Kwiaty nasadzane w takich ogrodach tworzą wielobarwną jaskrawą kompozycję, przywodzącą na myśl beztroskę i sielankę. Rośliny wykorzystywane do tego typu ogrodów są najczęściej tradycyjnymi odmianami, które od lat cieszą się popularnością w wiejskich ogrodach.

Ogród to miejsce odpoczynku

Rodzaje ogrodów ze względu na wielkość

Wielkość ogrodu powinna być kluczowym czynnikiem branym pod uwagę podczas projektowania przestrzeni.

Ogrody małe charakteryzują się tym, że wszystkie rośliny oglądane są przez nas z bliska, przez co ważne jest, aby skupić się na detalach. Warto jest ograniczyć się do kilku odmian, w przeciwnym razie w naszym ogrodzie może powstać chaos i poczucie bałaganu.

Do takich ogrodów warto jest dobierać rośliny, które nie rosną zbyt szybko oraz nie osiągają znacznych wielkości. Łatwiej będzie nam opanować roślinność długoletnią, charakteryzującą się małym przyrostem oraz karłowatym wyglądem.

Rośliny w małych ogrodach warto jest nasadzać w pojemnikach, skrzyniach czy donicach. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób zmienić aranżację, pozbywając się tym samym monotonii.

Do największych zalet małych ogrodów zalicza się fakt, że nie potrzeba dużo czasu, by przybrał on formę gotowej, ukończonej przestrzeni.

Istnieje kilka trików związanych z optycznym powiększeniem przestrzeni niewielkiego ogrodu. Pierwszym z nich jest wydzielenie w przestrzeni kilku części, których nie da się jednocześnie objąć spojrzeniem. Warto w tym celu zasadzić kilkupoziomowe rośliny, tworzące zatoczki czy mikro-alejki. Warto jest również usypać wzdłuż ogrodzenia skarpę, którą następnie obsadzimy pnącymi roślinami. Dzięki temu przestrzeń nie będzie sprawiała wrażenia zamkniętej. Ciekawym rozwiązaniem może być też zabawa kolorami roślin. Odmiany o szarawym zabarwieniu powinniśmy posadzić najdalej, na obrzeżach ogrodu. Im bliżej miejsca, w którym będziemy spędzać największą ilość czasu, tym żywsze barwy powinny posiadać nasadzone rośliny.

Duże ogrody powinniśmy obsadzić w nieco inny sposób niż opisane małe przestrzenie. W tym przypadku możemy użyć roślin, które szybko osiągają duże rozmiary. Sadzimy je w luźnych grupach, piętrowo. Minusem dużych ogrodów jest fakt, że musi upłynąć wiele lat, by wyglądał on na gotową, dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Warto jest używać więc roślin, które cechują się szybkim wzrostem.

Do najpopularniejszych drzew cechujących się szybkim zwiększaniem swoich gabarytów zaliczamy: brzozę brodawkowatą (łac. Betula pendula), dąb czerwony (łac. Quercus rubra) oraz sosnę wejmutką (łac. Pinus strobus).
Do szybko rosnących krzewów zaliczają się budleja dawida (łac. Buddleja davidi), dereń biały (łac. Cornus alba), forsycja pośrednia (łac. Forsythia intermedia), irga pomarszczona (łac. Cotoneaster bullatus), perukowiec podolski (łac. Cotinus coggygria) oraz pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius)

Pamiętajmy, że o taki duży ogród ciężko będzie nam zadbać, stale przycinając niesforne gałązki. Warto jest więc już na wstępie określić, że stawia się na podkreślenie naturalnego wyglądu kompozycji, które będą mogły „żyć własnym życiem”, bez wielkich wymagań ze strony ogrodnika.

 

Rodzaje ogrodów ze względu na układ

Ogrody regularne tworzone są najczęściej na prostych figurach geometrycznych takich jak kwadrat, koło czy prostokąt. Często wykorzystywane są tu rośliny, które można przystrzyc do geometrycznych kształtów, takich jak kule czy stożki.

Regularne kształty osiągnąć można z bukszpanu wieczniezielonego (łac. Buxus sempervirens), ostrokrzewu kolczastego (łac. Ilex aquifolium), jałowca pospolitego (łac. Juniperus communis), sosny górskiej (łac. Pinus mugo) oraz z żywotnika zachodniego (łac. Thuja occidentalis).

Na obwodach takich ogrodów można posadzić bukszpan wiecznozielony oraz barwinek pospolity (łac. Vinca minor).

Poszczególne kwatery obsadzić możemy natomiast jałowcem płożącym (łac. Juniperus horizontalis), irgą dammera (łac. Cotoneaster dammeri), karnikiem ościsłym (łac. Sagina subulata), żeniszkiem meksykańskim (łac. Ageratum houstonianum) oraz starcem popielatym (łac. Senecio cineraria)

Alternatywą do ogrodu regularnego jest tzw ogród nieregularny, zwany również swobodnym.

W ogrodzie takim, nasadzona roślinność ma sprawiać wrażenie zasadzenia przypadkowego, które płynnie łączy się z przyrodą otaczającą ogród. Rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w przypadku urozmaiconej rzeźby terenu, która sprzyja nieregularnym ścieżkom, improwizowanym nasadzeniom oraz łączeniu różnych typów roślin.

Ogród złożony jest wypadkową opisanych powyżej typów. Charakteryzuje się regularnym nasadzeniom w centralnej części oraz nieregularności na obrzeżach ogrodu. Rośliny wykorzystywane tu mogą być kombinacją różnych stylów. Duży wpływ na wygląd takich ogrodów ma osoba je projektująca.

Piękne zadbane ogrody to marzenie każdego z nas

Rodzaje ogrodów ze względu na styl

Ogród wiejski charakteryzuje się swobodnym klimatem, przywodzącym na myśl wiejską sielankę. Do aranżacji ich często wykorzystuje się drewniane elementy, wykonane z nieregularnych kłód i desek oraz polne, swojskie kamienie, z których tworzy się skalniaki czy inne konstrukcje. Ogrody takie powinny jak najbardziej harmonizować się z otaczającą je przyrodą. Rośliny wykorzystywane do nasadzenia to najczęściej popularne, łatwe w uprawie odmiany, które spotyka się na terenie okalającym ogród.

Charakterystyczną cechą wiejskich ogrodów są pachnące kwiatowe rabatki, drzewa i krzewy owocowe oraz staropolskie odmiany drzew (takie jak wierzba płacząca czy jarzębina).

Ogrody wiejskie często posiadają elementy wodne - strumyczki czy szemrzące kaskady. Najlepiej, gdy wykorzystujemy w tym celu płynącą przez posesję nitkę wodną.

Ogród angielski jest całkowitym przeciwieństwem ogrodu wiejskiego. Charakteryzuje się on ładem, szykiem i porządkiem. Konsystencją angielskiego stylu projektowania ogrodów są tzw ogrody edwardiańskie. Rośliny nasadza się w kontrolowany sposób, wchodząc na ścieżki, wijąc się po murach granicznych i małych budowlach. Wszystko to przeplata się z idealnie utrzymanym, równo przystrzyżonym trawnikiem. Prace, wokół niego są dość skomplikowane, efekt wart jest jednak pracy.

Ogrody tego typu zapewniają komfort i poczucie prywatności. W magiczny sposób odgradzają nas od rzeczywistości poza murami własnego parku.

Ogrody chińskie. By posiadały cechy prawdziwego, oryginalnego ogrodu muszą posiadać aurę nieukończenia, niezagospodarowania. Służyć mają temu m.in. nieparzyste ilości poszczególnych elementów. Ogrody takie są bardzo minimalistyczne i proste. Przy ich budowie należy unikać regularnych brył i linii prostych.

Musimy również pamiętać o elemencie wodnym - może być to małe jeziorko z rybkami, potok lub strumyk. Roślinność wykorzystywana w ogrodach chińskich to głównie odpowiednio przycięte drzewa, które nadają przestrzeni otwartą formę. Wśród kwiatów używanych w ogrodach chińskich powinny znaleźć się piwonie, chryzantemy oraz orchidee.

Ogród japoński czerpie wiele z ogrodów typu chińskiego. Mogą one powstać nawet w maleńkiej przestrzeni, przylegającej do naszego domu. Niezbędnymi elementami klasycznego ogrodu japońskiego są woda, która symbolizuje ruch i życie, kamień, czyli niezmienność i trwałość, rośliny, kamienne latarnie oraz ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.

Wśród roślin charakterystyczne są tu miniaturowe drzewka bonsai. Wśród innych roślin znajdziemy często drzewa takie jak klon palmowy (łac. Acer palmatum), magnolię soulange's (łac. Magnolia soulangeana), miłorząb dwulistny (łac. Gingko biloba), sosnę górską (łac. Pinus mugo).

Do najpopularniejszych krzewów zaliczają się azalie (łac. Rhododendron), bukszpan wiecznozielony (łac. Buxus sempervirens), różanecznik oraz tawuła japońska (łac. Spiraea japonica).

Wśród blin: funkia fortunea (łac. Hosta fortunei), języczka pomarańczowa (łac. Ligularia dentata), miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis) praz tawułka chińska (łac. Astilbe chinensis).

Decydując się na pewien typ ogrodu nie musimy spełniać wszystkich kryteriów i sztywno budować go według przyjętych norm. Mogą stać się one jedynie inspiracją do stworzenia przez nas przestrzeni, w której będziemy czuć się komfortowo i która zagwarantuje nam pełen odpoczynek po dniu pełnym pracy. Pamiętajmy, że idealny ogród to taki, w którym posadzimy rośliny cieszące nasze oko.

 

Jak kupić rośliny do ogrodu?

Przed dokonaniem wyboru warto jest dokonać rozeznania w kilku kwestiach. Pamiętajmy, żeby kupować rośliny, które będą dobrze czuły się w naszym ogrodzie. Zwróćmy więc uwagę, czy w miejscu, gdzie planujemy nasadzenie danej rośliny, jest wystarczająco dużo światła i miejsca, czy gleba na naszej działce pasuje do preferencji danej odmiany. Dowiedzmy się również jak dana roślina będzie wyglądała po kilku latach. Czy cechuje się szybkim wzrostem? W zależności od naszego ogrodu oraz planu, jaki mamy na jego zagospodarowanie, może to być największa zaleta, ale też duża wada.

Kupując rośliny kwitnące, warto upewnić się, że posiadają one preferowany przez nas kolor, chyba, ze zależy nam na elemencie zaskoczenia. Sprawdźmy również w jakich okresach rośliny te kwitną. Dobrym rozwiązaniem jest dobranie roślin, które nie rozkwitną w jednej chwili w całym ogrodzie. Dzięki temu ogród nasz dłużej będzie koił wzrok i sprawiał nam radość.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry