0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Zabawki plastyczne dla dzieci – dlaczego warto? Jakie zabawki kreatywne wybrać dla dzieci?

Zabawki plastyczne dla dzieci – dlaczego warto? Jakie zabawki kreatywne wybrać dla dzieci?

Do zabaw manualnych dziecko może się zniechęcić tak szybko jak szybko pojawił się u niego zapał. A dlaczego? Przyczyn może być kilka, w tym winę mogą ponosić kiepskiej jakości zabawki plastyczne i brak poświęconego czasu ze strony rodziców. Dziecku oprócz kupna zabawek kreatywnych należy jeszcze pokazać jakie efekty może dzięki nim osiągnąć. Przeczytaj jakie zabawki kreatywne wybrać dla dziecka.

 

 

Czy można zachęcić do malowania dziecko, które nie lubi zabaw plastycznych?

Na pewno nie każde dziecko da się przekonać do zabawek plastycznych. Jednak nie warto odpuszczać i chociaż próbować namówić pociechę do zabaw kreatywnych. Podstawa są tutaj dobrej jakości materiały plastyczne jak i bardzo dobry przewodnik. Chodzi naturalnie o to, by wskazać dziecku, co może z danej rzeczy zrobić i jakie efekty może osiągnąć. A kiedy latorośl dostrzeże, że błyszczącymi kredkami można namalować piękny obrazek, samo będzie chciało spróbować. Najlepiej też zwrócić uwagę na to, by zabawki plastyczne dla dziecka były bezpieczne czyli na jakość i wykonania, ale także same materiały.

 

Nieszablonowe farby i kredki

A dlaczego nieszablonowe? Przecież wielu rodziców zapewne zaprotestowałoby, że nie ma nic lepszego jak plakatówka. Tu nie chodzi jednak o to, by umniejszać rangę farby plakatowej jako artykułu szkolnego tylko realnie spojrzeć na możliwości dziecka (zwłaszcza w wieku 4, 5 czy 6 lat). Nieraz kupno farb plakatowych kończyło się wymieszaniem wszystkich kolorów naraz i oczywiście przekreślało dalszą zabawę. Warto jednak pamiętać, że z kreatywnych rodziców wyrastają kreatywne dzieci, dlatego zamiast plakatówek w małych słoiczkach, warto zakupić takie w butlach lub te o przeznaczeniu do malowania palcami. Radość dziecka z takiej zabawki na pewno zrekompensuje nam jego brudne dłonie.

A co z rysowaniem? Tak naprawdę dzieci bardzo lubią eksperymentować, tyle, że niekoniecznie na kartce papieru (co niektórzy rodzice mogą to potwierdzić pokazując ściany w swoim mieszkaniu). Obecnie producenci wychodzą naprzeciw dziecięcej kreatywności dzięki czemu możemy spotkać kredki do malowania na drewnie, pleksi, szkle, materiałach utwardzanych. Owe kredki mają spore rozmiary i gruby, prawie nigdy nie łamiący się rdzeń.

Wielu rodziców na pewno przyzna, że malowanie akwarelkami to dla ich dzieci koszmar. Nic dziwnego, skoro i w świecie dorosłych technika akwarelowa uchodzi za jedną z trudniejszych. Na szczęście są dostępne farbki akwarelowe w postaci markerów. Taki marker to nic innego jak płynna farba wodna zamknięta w formie grubego pisaka. Jakie to musi być miłe dla dziecka kiedy nic się nie rozlewa i można do woli przelewać swoje fantazje na papier.

Ciastolina Play-Doh

Jakie zabawki kreatywne wykorzystać podczas zabaw plastycznych?

Nie ma kreatywnej zabawy bez prac manualnych. Oprócz kredek i farbek warto pokazać dziecku jak bawić się ciastoliną. Ciastolina to nic innego jak młodsza siostra plasteliny, która dostępna jest w tubach z kolorową masą plastyczną. Masa ta nie brudzi palców ani otoczenia, a wśród zestawów ciastoliny znaleźć można także takie, które uczą literek. Zabawa z masą plastyczna już sama w sobie jest niezwykła frajdą, więc dodatkowe akcesoria na pewno nie będą tu potrzebne.

Kolejnym rodzajem zabawki kreatywnej, o której warto wspomnieć jest piasek kinetyczny. Dzieciaki uwielbiają zabawy ogrodowe, jednak nie zawsze mają taką możliwość. Piasek kinetyczny jest niebrudzący i hypoalergiczny. Dodatkowo zawarty w nim polimer nadaje mu niesamowitą konsystencję plasującą się pomiędzy piaskiem a plasteliną. Zabawka ta dostępna jest w najróżniejszych kolorach, a nawet w wersji brokatowej, która może dać naprawdę piękne i zdumiewające efekty.

Masa plastyczna i koło garncarskie

Dlaczego warto kupować dziecku zabawki plastyczne?

Zabawa to dla dziecka nie tylko przyjemność, ale także rozwój. To, że pozwala mu się tworzyć daje możliwość rozwinięcia własnej wyobraźni i fantazji. A jak wiadomo, bez pomysłowości i artyzmu nie byłoby dzisiaj wielu arcydzieł i wynalazków. Dziecko poprzez zabawy plastyczne poznaje otoczenie, ma swoje spostrzeżenia, wyciąga wnioski, pobudza się także jego myślenie.

Pewną radą dla rodziców może być to, aby nie dawali dziecku gotowej recepty na stworzenie obrazka, budowli czy zwierzątka z ciastoliny. Niech pociecha sama uruchomi wyobraźnię, stworzy coś, co widzi lub zupełnie odrealnioną rzeczy. Na tym przecież polega proces twórczy, że angażuje się w niego wiele zmysłów, a efekty mogą być naprawdę niespodziewane.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry