0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe? Plusy i minusy różnych rodzajów pieluch

Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe? Plusy i minusy różnych rodzajów pieluch

Zanim dziecko pojawia się na świecie należy skompletować wyprawkę. Na tym etapie pojawia się wiele kwestii, które należy rozważyć. Przede wszystkim to, jakich kosmetyków będzie się używać do pielęgnacji, a także – jakie akcesoria i tekstylia wybrać. Jedną z rozterek jest to, na jakie pieluszki postawić: wielorazowe czy jednorazowe. Przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

 

 

Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe?

Dawniej stosowano tylko pieluszki wielorazowe, dzisiaj królują jednorazowe. Jednak które są lepsze? Które wygodniejsze w stosowaniu? Tańsze? Prawdą jest, że opowieści babć i mam o pieluchach tetrowych – ich przeciekaniu, praniu, suszeniu, prasowaniu mogą odstraszać… Jednak dzisiaj pod pojęciem pieluch wielorazowych wcale nie kryje się tego typu rozwiązanie, a nowe – bardzo funkcjonalne i mniej „upierdliwe” w obsłudze majteczki. Oczywiście dalej wymagają od rodziców więcej zaangażowania, ale o tym poniżej. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady różnych pieluszek.

pieluszki tetrowe

 

Zalety pieluch jednorazowych

Największą zaletą pieluszek jednorazowych jest to, że dają ogromną wygodę. Po prostu zakłada się je dziecku, a zużyte się wyrzuca. Nie trzeba ręcznie oczyszczać, prać, suszyć. Zużyte pampersy nie wydzielają zapachu i są bardzo chłonne oraz szczelne. Dziecko może je nosić znacznie dłużej niż wielorazowe – są w stanie znacznie więcej wchłonąć.

 

Wady pieluch jednorazowych

Niestety pampersy nie są wolne od wad. Przede wszystkim to, co uważane jest za ich zalety jest równocześnie wadami. Chodzi o chłonność i absorbowanie przykrych zapachów.

Pieluchy jednorazowe są produkowane przy użyciu środków chemicznych, które mogą podrażniać skórę dziecka. Niestety dziecko w nich ma stały kontakt z tymi substancjami. Co więcej, pampersy ze względu na słabą przepuszczalność powietrza nie pozwalają skórze „oddychać”.

Przez to pojawiają się odparzenia, podrażnienia, alergie i infekcje. Wiele słyszy się o odpieluszkowym zapaleniu skóry. Uważa się, że w pieluszkach miejsca intymne dzieci się przegrzewają, co może mieć w przyszłości negatywne skutki.

Zużyte pampersy wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, należy się ich szybko pozbyć z kosza na śmieci. Niestety z uwagi na ilość, jaką się ich zużywa w ciągu dnia – produkuje się ogromną ilość odpadów. W dodatku takich, które rozkładają się przez setki lat.

Pieluszki jednorazowe to spory wydatek. Początkowo można sobie nie zdawać z tego sprawy, ale gdy przeliczy się to, ile kosztują w ciągu dwóch lat – robi się z tego ogromna kwota. Zwłaszcza, jeśli często będzie się zmieniać pieluchy.

 

Czym są pieluszki wielorazowe?

Wspomniano na wstępie, że pod pojęciem pieluszek wielorazowych nie należy rozumieć tylko i wyłącznie pieluch tetrowych. Dzisiaj na rynku ma się do dyspozycji zupełnie inne produkty. Pieluszki wielorazowe kształtem przypominają pampersy, zapina się je na napy lub rzepy. Różnią się między sobą tym, jak umieszcza się w nich wkład chłonny.

Kupić można pieluszki AIO, czyli all in one. Są najprostsze w użyciu, gdyż stosuje się je jak pampersy. Materiał chłonny jest w nie wszyty. Innym rodzajem pieluch wielorazowych są pieluszki kieszonki. Mają dwie warstwy pomiędzy które wkłada się wkładkę chłonną. Wewnętrzna to mikropolar, który odprowadza wilgoć do wkładki, dzięki czemu skóra dziecka pozostaje sucha. Zewnętrzny materiał zapobiega przeciekaniu, jest wykonany z oddychającego poliesteru ( PUL). Kupić można również samą warstwę zewnętrzną, czyli otulacz, Może być uszyta z PUL-u, ale i z polaru, czy wełny. Nakłada się ją na zwykłą pieluszkę tetrową, formowaną, wkład chłonny.

Pieluszki wielorazowe dostępne są w wielu kolorach, wzorach. Co więcej, kupić można nie tylko dopasowane do wagi dziecka, ale i modele uniwersalne, które dzięki systemowi wielu napów „rosną razem z dzieckiem”.

pieluszki wielorazowe

 

Plusy pieluch wielorazowych

Wśród zalet pieluszek wielorazowych wymienić należy fakt, że są naturalne, a więc nie powinny podrażniać skóry dziecka. Jak już wspomniano – niektóre modele są tak samo proste w stosowaniu jak pampersy. Występują w wielu pięknych wzorach i kolorach.

Znacznie łatwiej jest „odpieluchować” dziecko, które nosi wielorazowe pieluszki. Koszt zakupu jest początkowo wysoki, ale gdy zgromadzi się wystarczającą ilość – ostatecznie wychodzi się na plus.

Co więcej, tego typu pieluszki można później komuś oddać lub odsprzedać, więc się zyskuje i nie zanieczyszcza się środowiska.

 

Minusy pieluch wielorazowych

Początkowo należy spor wydać, by skompletować wystarczającą ilość pieluszek, jednak z czasem wkład się zwraca, zwłaszcza jeśli się je odsprzeda lub użyje przy kolejnym dziecku.

Pieluszki należy prać i suszyć – dla niektórych to może być dość czasochłonne, w dodatku raz na jakiś czas należy je odtłuścić. U niektórych dzieci szybko przeciekają. Niestety zapach jaki się z nich wydobywa nie jest przyjemny.

Jakie pieluchy wybrać?

W zasadzie wybór jest kwestią osobistą. Dla własnej wygody rodzice postawią na jednorazowe. Jednak warto pomyśleć o zdrowiu dziecka i rozważyć zakup wielorazowych. Zwłaszcza do stosowania w domu. Na noc i na wyjścia lepiej używać pampersów jednorazowych. Warto pomyśleć o kosztach i środowisku naturalnym.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry