0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Odtwarzacze DVD, Blu-ray, magnetowidy, zestawy kina domowego… Na czym oglądać filmy?

Odtwarzacze DVD, Blu-ray, magnetowidy, zestawy kina domowego… Na czym oglądać filmy?

Każdy miłośnik kina wie, że żeby obejrzeć film w dobrych domowych warunkach, należy mieć do tego odpowiedni sprzęt. Przez lata wiele się zmieniało, technologia szła w górę i dziś nie ma większego problemu z odtwarzaniem filmów niemalże na dowolnym urządzeniu. Jaki dziś mamy wybór? Na czy warto oglądać filmy?

 

 

Na jakim sprzęcie odtwarzać filmy?

Wybór sprzętów, na których można odtwarzać filmy jest naprawdę ogromna, co daje nam naprawdę bardzo szerokie pole możliwości. Oczywiście choć da się oglądać filmy na komputerze czy nawet puszczając je z telefonu podłączonego do telewizora, na rynku istnieje cala gama urządzeń elektronicznych przeznaczonych właśnie do celów kinowych. Odtwarzacze DVD, Blu-ray, czy inne urządzenia to obecnie podstawa. Co warto o nich wiedzieć?

 

Odtwarzacz DVD – jego przeznaczenie i rodzaje

Ten rodzaj sprzętu jest chyba jednym z powszechniejszych. Jak tylko na rynku pojawiły się płyty, musiały pojawić się także urządzenia do ich odtwarzania. To zapewne jeden z niezbędnych elementów każdego kina domowego, ale czym się kierować przy jego wyborze?

Przede wszystkim najważniejsza jest jego funkcjonalność, a także to, jakie formaty filmów jest w stanie obsługiwać. Pliki bywają różne (mkv, avi, itd.), a każdy odtwarzacz może mieć nieco inne parametry. Zasada jest jedna – im więcej formatów obsługuje odtwarzacz, tym lepiej dla nas. Warto także, aby sprzęt ten był w stanie obsługiwać pliki tekstowe, co pozwoli nam na oglądanie filmów z napisami.

Z bardziej technicznych aspektów, trzeba też zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaje wejść, przy czym HDMI to absolutna podstawa. Wejście USB będzie tutaj bardzo przydatne, jeżeli chcemy do sprzętu podłączyć telefon albo pendrive. Planując podłączenie odtwarzacza do kina domowego, na pewno przyda się także wyjście optyczne.

Obecnie współczesne odtwarzacze mają wiele dodatkowych aplikacji, jak YouTube czy Netflix i mogą być uzupełnieniem dla zwykłego telewizora.

Odtwarzacz DVD LG

 

Odtwarzacz Blu-Ray – czym jest, jak działa i czy warto go mieć?

Czym jest Blu-Ray? To przede wszystkim następca DVD i jego młodszy brat. Płyty Blu-Ray pozwalają na przechowywanie filmów i plików w wysokiej rozdzielczości i są także zdecydowanie bardziej pojemne od płyt DVD. Dodatkowo, jako że tych nośników optycznych nie dało się odczytywać na klasycznych odtwarzaczach, trzeba było stworzyć nowy, specjalnie dla Blu-Ray. Wyróżniamy trzy rodzaje tych odtwarzaczy: stacjonarny, przenośny (mało popularny) oraz komputerowy (dostępnych w komputerach i laptopach).

Czym kierować się przy wyborze odtwarzacza Blu-Ray? Podobnie jak było to w przypadku klasycznego DVD, ważną rolę odgrywają formaty plików, a im więcej tym lepiej dla sprzętu. Warto też zwrócić uwagę na system dźwięku przestrzennego, który powinien współgrać z kinem domowym (jeżeli go posiadamy). Popularnymi i najczęściej wykorzystywanymi są: Dolby Digital (5.1), Dolby True HD (7.1), DTS (5.1) oraz DTS HD (5.1).

Złącza w odtwarzaczu Blu-Ray także mają tutaj duże znaczenie i taki sprzęt powinien posiadać wejście HDMI, wyjście optyczne, gniazdo sieciowe oraz wejście USB.

Odtwarzacz Blu-Ray Samsung

 

Magnetowidy – klasyka wciąż w użyciu

Wiele starszych i może nieco młodszych osób zapewne pamięta, że kiedyś filmy oglądało się z kaset VHS, które wkładane były do magnetowidów. Zostały one potem zastąpione przez odtwarzacze DVD oraz Blu-Ray, jednak pewnie wielu z nas ma do nich spory sentyment, a w domach mogą chować się jeszcze liczne kasety.

Pierwsze magnetowidy powstały w 1956 roku, jednak do domów prywatnych trafiły dopiero dziesięć lat później, a z czasem sprzęt ten był coraz bardziej unowocześniany. Cieszyły się one sporą popularnością i sprzedawały się w dużych nakładach. Obecnie magnetowidy nie są już produkowane, a ostatnia firma, która się tym zajmowała, Funai Electric, zaprzestało produkcji w 2016 roku. Magnetowidy można dostać już tylko jako sprzęt używany i niemalże zabytkowy.

Warto również wspomnieć, że wśród magnetowidów wyróżniano dwa rodzaje sprzętu – te przeznaczone do użytku studyjnego i te do użytku domowego. Magnetowidy można było podłączyć do telewizora i odbierać w ten sposób sygnał telewizyjny. Nie posiadały też one zbyt wysokiej jakości zapisu obrazu, a najpowszechniejszym nośnikiem były kasety VHS.

Magnetowid Panasonic

 

Kino domowe – zintegrowany system odtwarzania

Wyżej zostały wymienione poszczególne odtwarzacze, które cieszyły się, bądź cieszą sporą popularnością. Przy tej okazji zostało już wspomniane, że można je dodatkowo integrować w połączeniu z kinem domowym. Czym właściwie jest kino domowe i co się kryje pod tą nazwą? Przede wszystkim kino domowe ma za zadanie zwiększyć jakość dźwięku i obrazu, dzięki czemu odtwarzany obraz daje nam wrażenie przebywania w kinie. Można to zrobić podłączając do zestawu odtwarzacze DVD lub Blu-Ray, albo skorzystać z tunera telewizji kablowej lub satelitarnej.

Dlaczego mowa jest o zestawie? Odpowiedź jest prosta – kino domowe to nie pojedyncze urządzenie czy odtwarzacz, a cały zestaw urządzeń, które razem tworzą sprzęt dający jakość kinową. Podłączenie odtwarzaczy jest tutaj więc niezbędne, ale dodatkowo potrzebny będzie również amplituner (wzmacniacz z tunerem, w którym znajduje się dekoder i procesor dźwięku) oraz zestaw głośników z systemem co najmniej na poziomie 5.1. Zestaw ten można spokojnie podłączyć do telewizora lub projektora multimedialnego.

Kino domowe LG

O ile o odtwarzaczach była już mowa, warto powiedzieć coś więcej o pozostałych urządzeniach. Przy wyborze amplitunera trzeba zwrócić uwagę na cztery rzeczy: liczbę kanałów (czyli ile głośników można podłączyć), moc wyjściową (powinno to być od 100 do 150 W na jeden kanał), rozmiar (są one dość duże) oraz format dźwięku (im więcej, tym lepiej). Ważne są również złącza, jakie posiada amplituner, czyli HDMI, analogowe RCA, Component (przydatne przy posiadaniu starszych modeli DVD), S-Video (opcjonalnie) i USB.

Głośniki. Są one odpowiedzialne za jakość odtwarzanego dźwięku i jego brzmienie. Najczęściej spotykane zestawy to 5.1, gdzie pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników w zestawie, a druga obecność subwoofera (odpowiada za generowanie niskich dźwięków). Można spotkać jeszcze zestawy: 5.0, 7.1, 9.1 oraz 11.1. Materiał, w którym osadzone są głośniki ma znaczenie – najlepiej sprawdza się tutaj drewno (co jednak będzie też droższe). Uniwersalny zestaw posiada głośniki tego samego rozmiaru, w innych przypadkach głośniki znajdujące się z przodu lub pośrodku powinny być większe od tych z tyłu.

Jak więc widać oglądanie filmów w domu może wiązać się z prawdziwą kinową jakością. Potrzebnu jest do tego tylko odpowiedni sprzęt, z który połączony z dodatkowymi urządzeniami, jak głośniki i wzmacniacze będzie spełniał nasze wymagania.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry