0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Księgowość, ubezpieczenia, dotacje – z jakich usług finansowych najczęściej korzystają firmy?

Księgowość, ubezpieczenia, dotacje – z jakich usług finansowych najczęściej korzystają firmy?

Rynek usług finansowych na całym świecie, w tym w Polsce, wciąż się zmienia. W dobie nowych technologii i ogromnej konkurencji firmy z wciąż muszą poprawiać jakość swoich działań. W tym artykule przyjrzymy się z jakich usług finansowych korzystają one najczęściej.

 

 

Księgowość tradycyjna, biuro księgowe, a może księgowość online?

Mimo, że w wielu przedsiębiorstwach tradycyjna księgowość jest dość popularna, coraz więcej firm decyduje się na biura księgowe lub księgowość online. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? Nie ma tutaj reguły, na pewno zależy to od wielkości spółki i jej możliwości finansowych. Księgowość tradycyjna obejmuje prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzanie deklaracji podatkowej i przesyłanie jej do urzędu skarbowego, rozliczanie dostarczonej przez przedsiębiorcę dokumentacji firmowej.

Biuro rachunkowe jest na pewno dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczęły prowadzić firmę i nie stać ich na regularne wypłacanie pensji księgowej. W zakres usług biura księgowego wchodzi wystawianie i przechowywanie faktur, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, prowadzenie rozliczeń pracowników, sporządzanie deklaracji podatkowych i kontakt z urzędami.

Z kolei księgowość online to najszybsze i najbardziej wygodne rozwiązanie. Sprawdzi się ono na pewno w przypadku osób, które prowadzą firmę jednoosobową lub chcą mieć wszystko pod kontrolą. Księgowość online to przeważnie po prostu program do prowadzenia rozliczeń, wystawiania faktur, który działa za pośrednictwem aplikacji internetowych. Niekoniecznie jednak księgowość online trzeba prowadzić samemu – nierzadko obsługiwana jest ona przez profesjonalistów.

Księgowy podczas pracy

Usługi ubezpieczeniowe – obowiązek czy wybór przedsiębiorcy?

Każda firma, która rozpoczyna działalność na rynku powinna być objęta tak zwanym business interruption insurance czyli ubezpieczeniem przerw w działalności. Ubezpieczenie to oddala wizję przedwczesnego bankructwa, pozwala też zachować płynność finansową. Odszkodowanie, które gwarantuje to ubezpieczenie umożliwia przedsiębiorstwu przetrwanie kryzysu. Aby jednak zawrzeć to ubezpieczenie, w danym towarzystwie ubezpieczeniowym trzeba mieć wykupioną przynajmniej jedną polisę.

Kolejnym ubezpieczeniem obowiązkowym z pakietu ubezpieczeń jest ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Dotyczy ono mienia ruchomego i nieruchomego, a także środków trwałych, środków obrotowych i nakładów adaptacyjnych. Tutaj przedsiębiorca może wybrać wersję podstawową tego ubezpieczenia lub rozszerzoną.

Kolejnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od zniszczeń. Dzieli się ona na ubezpieczenie obejmujące mienie ruchome, natomiast drugie - szkód jakie mogą powstać wskutek ruchu środków transportu (wyróżnia się tu caso i cargo). Jeśli firma zajmuje się transportem konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC pojazdów. Przedsiębiorca zatrudniający w firmie pracowników powinien także zawrzeć ubezpieczenie osobowe, które obejmuje odpowiedzialność za wypadki, w pracy, w drodze do i z pracy jak również w życiu prywatnym.

 

Kiedy firmy mogą skorzystać z dotacji i na co przeznaczone są środki?

Dotacje są formą finansowania dla firm, a środki pozyskiwane są najczęściej z funduszy unijnych. Najbardziej skorzystać z tego typu wsparcia mogą mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Środki przeznacza się najczęściej na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i prowadzenie badań, rozwój działalności firmy, informatyzację (na przykład portale e-usługowe), szkolenia, działalność eksportową lub wdrażanie rozwiązań ekologicznych. Rodzajów dofinansowań jest bardzo wiele, dzieli się je ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, cel oraz miejsce gdzie ma działać przedsiębiorstwo ( na przykład Program Polska Wschodnia).

Dotacje nie pokrywają całego przedsięwzięcia, tylko jego część, dobrze jest więc zastanowić się jakimi środkami dysponuje firma.

Rozrzucone monety

Outsourcing czyli obniżanie kosztów w firmie

Warto wspomnieć, że do usług dla firm, z których często korzystają firmy jest outsourcing. Oznacza to, że przedsiębiorstwo zleca wykonanie pewnych zadań (także finansowych) zewnętrznej firmie z danej branży. Najczęściej firmom takim zleca się prowadzenie księgowości, spraw kadrowych, administracyjnych, logistycznych, informatycznych, zaopatrzeniowych, hostingowych, marketingowych. Rozwiązanie jakim jest outsourcing pomaga minimalizować koszty w firmie (nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób), odciąża pracowników i przede wszystkim pozwala szybko uporać się konkretnymi zadaniami.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry