0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie zioła sadzić w domu? Uprawa ziół w doniczkach

Jakie zioła sadzić w domu? Uprawa ziół w doniczkach

Masz już dość ciągłego kupowania świeżych ziół w doniczkach? Chcesz aby w Twojej kuchni dominował intensywny zapach bazylii, czy oregano które zawsze są pod ręką, gotowe aby trafić do pysznych potraw? W takim razie sprawdź, jakie zioła możesz uprawiać w domu w doniczkach i jak je pielęgnować.

 

 

Jakie zioła można sadzić w domu?

Nawet jeśli wydaję Ci się, że nie masz ręki do roślin, uprawa ziół w doniczkach nie powinna sprawić większych problemów. Tak naprawdę wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by potem przez cały rok cieszyć się świeżym aromatem ziół.

Na początku musisz wiedzieć, jakie zioła możesz uprawiać w domu. Można podzielić je na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie.

Do roślin jednorocznych należy bazylia, cząber i koperek. Przez dwa lata możesz uprawiać w domu pietruszkę naciową lub kminek. Natomiast do roślin wieloletnich należy mięta, melisa, rozmaryn i tymianek.

 

W jakich doniczkach sadzić zioła?

Zioła możesz uprawiać w pojemnikach i doniczkach wykonanych zarówno z ceramiki, jak i tworzyw sztucznych, wikliny, blachy, czy drewna. Ważne, aby miały przynajmniej 20 cm średnicy i 20 cm głębokości – wtedy zioła będą mogły swobodnie rosnąć.

Doniczki na zioła

Ważne jest, aby w doniczkach znajdowały się otwory odprowadzające nadmiar wody do podstawki. Lepiej też sadzić każdy rodzaj ziół w osobnej doniczce, aby miały miejsce na rozrost korzeni.

Przy okazji warto wspomnieć, że nie tylko zioła będę ozdobą kuchni – funkcję dekoracyjną spełniają również doniczki, dlatego warto chwilę zastanowić się nad ich wyborem. Niech kolorystycznie pasują do wystroju wnętrza. A jeśli mają leżeć na parapecie, należy uwzględnić jego wymiary przed zakupem doniczek. Ciekawym rozwiązaniem są również doniczki ze specjalnym uchwytem, które można powiesić w dowolnym miejscu.

Możesz też kupić lub wykonać samodzielnie skrzynkę z palet do powieszenia nasłonecznionym miejscu i umieścić w niej doniczki.

 

Jak i kiedy siać zioła w domu?

Zioła można uprawiać z nasion lub sadzonek. Warto pamiętać, że rośliny powinny znajdować się w miejscu dobrze nasłonecznionym, dlatego najlepiej postawić doniczki na parapecie okiennym.

Tymianek

Zioła powinno się sadzić z początkiem marca lub latem (wtedy przez całą zimę będziesz mieć pod ręką aromatyczną bazylię, orzeźwiającą miętę, czy bogatą w witaminę C natkę pietruszki).

W przypadku gdy chcesz zasiać zioła z nasion musisz pamiętać, że najpierw trzeba dokonać ich wysiewu. Jak to zrobić? Na samym początku włóż nasionka do niewielkich pojemników z otworami na dnie, które odprowadzają nadmiar wody. A dopiero gdy Twoje siewki podrosną, przesadź je do większych doniczek.

O wiele prostszym sposobem jest jednak uprawa ziół z gotowych sadzonek. Wtedy wystarczy utworzyć w ziemi niewielki dołek, tak, aby zmieścił się w nim system korzeniowy. Sadząc zioła z sadzonek masz większą pewność, że wyrosną. Krócej będziesz też czekać na pierwsze efekty.

 

Jak często podlewać zioła w doniczkach?

Podczas uprawy ziół trzeba pamiętać o tym, że rośliny nie lubią zarówno przesuszenia, jak i nadmiaru wody. Gleba powinna być przez cały czas delikatnie wilgotna. Dlatego tak ważne jest kupowanie doniczek z otworami oraz z podstawką – wtedy, gdy „przelejesz” roślinę, nadmiar wody zostanie na dnie podstawki, a nie w ziemi.

Gdy zioła dopiero zaczynają rosnąć, musisz pamiętać o tym, aby wodę lać cienkim strumieniem – wtedy nie uszkodzisz delikatnych korzeni, czy liści.

A jak często podlewać? W większości przypadków raz dziennie, choć niedużą ilością wody. Latem, gdy jest słonecznie i gorąco, warto robić to nawet kilka razy na dobę. I tak naprawdę wystarczy mieć na uwadze, że ziemia cały czas powinna być delikatnie wilgotna.

 

Jak przycinać zioła?

Musisz wiedzieć, że listki ziół najlepiej obrywać z górnej części krzaczka. Wtedy roślina zacznie się rozrastać na boki, a nie w górę (może Cię zaskoczyć, jak np. mięta wysoko rośnie, gdy nie jest regularnie obrywana od góry).

Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli przez długi czas nie używasz ziół i tak należy przycinać ich wierzchołki. Wtedy wzrost roślin będzie równomierny.

 

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą ziół w domu? Kieruj się dwoma zasadami: lepiej posadzić zioła z sadzonek, niż z nasion, które są trudniejsze w uprawie oraz podlewaj rośliny codziennie niewielką ilością wody. To wystarczy, by móc cieszyć się aromatem ziół w domu przez cały rok.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry