0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaki opał wybrać na zimę? Drewno, węgiel, pellet, co jeszcze?

Jaki opał wybrać na zimę? Drewno, węgiel, pellet, co jeszcze?

Idzie zima. I znowu będziemy musieli zastanawiać się, w jaki sposób najlepiej zapewnić sobie ciepło na te kilka mroźnych miesięcy. Który opał najlepiej się sprawdzi? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta.

 

 

Drewno

Używanie drewna w charakterze opału ma pewne plusy. Przede wszystkim chodzi tu o ekologię. W przeciwieństwie do innych materiałów opałowych, spalanie drewna nie zanieczyszcza środowiska dwutlenkiem węgla. Także zawartość siarki, która w tym procesie przedostaje się do atmosfery jest o wiele mniejsza niż w przypadku węgla. Również produkcja drewna opałowego jest ekologiczna i ekonomiczna – nie szkodzi środowisku, nie pochłania dużej ilości energii ani wysokich kosztów, bo wydatki na tworzenie nowych lasów są stosunkowo niskie. W dodatku drewno opałowe jest szeroko dostępne, dzięki czemu ceny są niewygórowane.

A jakie drewno najlepiej sprawdza się jako opał? Drewno z drzew liściastych. Pali się ono równomiernie. Drewno z drzew iglastych jest gorsze pod tym względem, a także z jeszcze jednego ważnego powodu – zawiera zdecydowanie więcej żywicy, co wpływa na wytwarzanie większych ilości dymu i sadzy, która może osiadać na ściankach kotła i przewodzie kominowym.

Najlepiej do spalania nadaje się drewno twarde, na przykład dębu, buku czy grabu, które po prostu wytwarza w tym procesie więcej ciepła. Oczywiście drewno nie może być też zbyt wilgotne. Zawartość wody w świeżym drewnie sięga od 50 do 70%, natomiast największą wydajność ma drewno o wilgotności nie przekraczającej 20%.

drewno opałowe

Węgiel

Węgiel kamienny ma dwie bardzo duże zalety – wysoką wartość opałową i szeroką dostępność. Węgiel brunatny jest łatwiejszy i tańszy w wydobyciu, ponieważ zalega na wyższych warstwach niż kamienny, a to oczywiście korzystnie przekłada się na jego cenę. Jest więc tańszym materiałem opałowym, ale niestety również jego parametry są słabsze. Jest mniej kaloryczny i nie nadaje się do tego, by przechowywać go przez długi czas.

Dostępny jest też brykiet węglowy, który stanowi zwykle mieszankę węgla kamiennego i brunatnego. Takie połączenie sprawia, że paliwo tego typu ma lepsze parametry opałowe niż sam węgiel brunatny, ale rozpala się szybciej niż sam węgiel kamienny. Dużą zaletą brykietu jest to, że ma niską zawartość siarki i popiołu, co przekłada się na niewielką ilość dymu oraz na to, że brykiet spala się w całości, nie pozostawiając niedopałków. Cenioną właściwością tego opału jest też długotrwałe spalanie i utrzymywanie żaru.

kopiec węgla

Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Rozmiary jego ziaren są niewielkie – od 5 do 25 mm, co wpływa na wygodę stosowania tego opału w automatycznych dozownikach.

Nie każdy ekogroszek ma taką samą jakość. Najlepiej w roli opału sprawdza się taki o dużej kaloryczności i niewielkiej wilgotności. Duże znaczenie ma również to, by zawartość substancji niepalnych i popiołu była jak najmniejsza.

Żeby ekogroszek dobrze się palił, trzeba też zapewnić mu odpowiednie warunki – właściwą temperaturę i dozowanie oraz dopływ wystarczającej ilości powietrza. Ponieważ ekogroszek pozyskiwany z różnych źródeł może mieć odmienną specyfikę, jeśli zdarza nam się zmieniać dostawcę, to parametry spalania powinny za każdym razem być dobrane optymalnie do jakości nowej porcji opału.

 

Koks

Koks uzyskuje się dzięki przemysłowemu wygrzewaniu węgla kamiennego. Dzięki temu procesowi z węgla usunięte zostają gazy i siarka, a opał uzyskuje wysoką kaloryczność, zwykle na poziomie 28 MJ/kg. Oprócz tych zalet, koks jest wydajny i ekonomiczny – charakteryzuje się długim czasem spalania. Przez długi czas nie cieszył się dużą popularnością ze względu na wysokie ceny, te jednak zostały w ostatnim czasie już praktycznie zrównane z cenami węgla kamiennego.

 

Pellet

Pellet to biopaliwo wykorzystujące odnawialne surowce poddane granulowaniu. Najczęściej stosowany jest pellet drzewny, wytwarzany ze sprasowanych trocin, powstających podczas prac tartacznych i obróbki produktów drzewnych.

Wartość opałowa pelletu jest wyższa niż drewna. Spala się w całości i nie pozostawia po sobie wiele popiołu. Postać granulatu, w jakiej to paliwo występuje, sprawia, że wygodnie się je magazynuje i dozuje. Oprócz tego ogrzewanie pelletem jest stosunkowo niedrogie.

Dodatkowo urządzenia grzewcze na pellet są wygodne w użyciu – dzięki automatycznemu sterowaniu i współpracy z elektronicznym termostatem można osiągnąć kontrolę spalania większą niż w tradycyjnych piecach.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry