0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak umyć auto po zimie? Wiosenne sprzątanie samochodu

Jak umyć auto po zimie? Wiosenne sprzątanie samochodu

Nawet jeśli skrupulatnie czyściłeś auto zimą, teraz na pewno przyda mu się małe odświeżenie. Co zrobić, aby skutecznie doczyścić karoserię z resztek soli drogowej i aby usunąć wilgoć ze środka pojazdu? Zobacz, o czym musisz pamiętać porządkując samochód na wiosnę.

 

 

Co sprawdzić w aucie po zimie?

Mogłoby się wydawać, że nie ma konieczności sprawdzania stanu pojazdu po zimie, ponieważ było w taki sam sposób eksploatowane, jak przez cały rok. Jednak odrobina ostrożności nie zaszkodzi, dlatego zobacz, co warto skontrolować zanim przystąpisz do gruntownych porządków.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście zmiana opon na letnie. Jednak nie zawsze pośpiech jest w tej kwestii wskazany – zmień opony, gdy temperatura dobowa zacznie przekraczać 7 stopni Celsjusza. I jeśli będziesz podejrzewać załamanie pogody, lepiej się wstrzymaj. Nawet jeśli w ciągu dnia jest już 13-15 stopni Celsjusza, to rano mogą być przymrozki, co niekorzystnie wpłynie na Twoje opony letnie.

Bezwzględnie musisz sprawdzić stan wszystkich olejów. Udaj się także do warsztatu, by zobaczyli stan hamulców, ponieważ pod wpływem wilgoci i soli, tarcze mogły skorodować. Przyjrzyj się też kloszom reflektorów – czasami, znowu przez sól drogową, matowieją. Często istnieje jednak możliwość ich wypolerowania. A gdy samochód jest w pełni sprawny, zabierz się za porządki.

 

Jak i gdzie umyć auto?

Nigdy nie zwlekaj z gruntownymi porządkami w samochodzie po zimie, ponieważ sól drogowa niszczy lakier auta, a wilgoć czyni w nim prawdziwe spustoszenia.

Masz trzy rozwiązania: udać się na myjnię ręczną, automatyczną lub samoobsługową.

Wybranie myjni automatycznej jest dość ryzykowne, ponieważ jeśli stosowane są w niej złej jakości preparaty, a szczotki nie są zbyt często wymieniane, takie mycie tylko zaszkodzi karoserii. No i nie wbrew pozorom, w myjni automatycznej nigdy nie wyczyścisz tak dobrze auta.

Myjnie samoobsługowe są szybkim i tanim rozwiązaniem. Jednak, jak możesz się domyślić, nie zawsze będziesz stanie w pełni usunąć brud i sól, która wniknęła w pory lakieru. Dlatego po zimie warto zainwestować w coś bardziej skuteczniejszego – myjnię ręczną.

W myjniach ręcznych stosuje się bardzo skuteczne lecz jednocześnie delikatne środki czyszczące. I choć to najdroższe z rozwiązań, jest to jednocześnie najlepszy sposób na dokładne umycie auta po zimie. I jak już się na to zdecydujesz, możesz potem przez następnych kilka miesięcy z czystym sumieniem uczęszczać na myjnię samoobsługową...

Myjnia ręczna

Kiedyś często praktykowano również mycie samochodu na własną rękę. Jednak obecnie jest to bardzo utrudnione, ponieważ przepisy zakazują czyszczenia auta w miejscach użyteczności publicznej. A we własnym ogródku pewnie nie chcesz tego robić...

 

Jak umyć felgi?

Jak już całe auto z zewnątrz jest umyte, przydałoby się zadbać o felgi. Szczególnie, że pewnie przed zimą nie były czyszczone...

Musisz wiedzieć, że brud, który osadza się na feldze wżera się w zabezpieczającą ją powłokę, przez co nie da się ich później w pełni doczyścić. Dlatego trzeba regularnie ją myć. Użyj do tego kosmetyków do czyszczenia felg, jednak postępuj dokładnie według zaleceń znajdujących się na opakowaniu. To zazwyczaj dość agresywne w działaniu środki, które stosowane w nadmiarze mogą zedrzeć powierzchnię felg, szczególnie aluminiowych.

Płyn do felg

 

Czyszczenie wnętrza samochodu

Nastał czas, aby zająć się porządkami we wnętrzu pojazdu. Zacznij od dokładnego odkurzenia – możesz kupić odkurzacz samochodowy, który z pewnością jeszcze nie raz Ci się przyda lub udać się na stację lub na myjnię samoobsługową, gdzie takie odkurzacze się znajdują.

Odkurzacz samochodowy

Dobrze byłoby również dokładnie umyć tapicerkę. Możesz zamówić jej pranie w profesjonalnej myjni lub skorzystać z odkurzacza piorącego. Jednak koszty jego zakupu lub wynajmu są na tyle wysokie, że lepiej skorzystać z tego typu usług. Możesz też oczywiście użyć preparatów do czyszczenia tapicerki, jednak po zimie może to być za mało.

Czyszczenie tapicerki

Jeśli masz welurowe dywaniki, koniecznie trzeba je wyprać – w czasie zimy nagromadziło się na nich dużo trudnego do zmycia brudu, a dodatkowo wilgoć z pewnością nie wpłynęła zbyt dobrze na ich stan.

Nie zapominaj również o przetarciu plastikowych elementów za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia wnętrz.

Na koniec dobrze wywietrz samochód. Po pierwsze po to, aby pozbyć się zapachów środków myjących, natomiast po drugie warto to zrobić w celu usunięcia wilgoci.

 

Gruntowne porządku w aucie po zimie wymagają trochę czasu i zaangażowania. Jednak jeśli o to zadbasz, Twoje auto będzie w idealnym stanie wizualnym. A Ty będziesz mógł jeździć w komfortowych warunkach.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry