0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak poprawić nagłośnienie w samochodzie? Wybieramy głośniki, wzmacniacze i inne akcesoria audio

Jak poprawić nagłośnienie w samochodzie? Wybieramy głośniki, wzmacniacze i inne akcesoria audio

Fabryczne nagłośnienie w samochodzie jest niewystarczające? Tak jest niestety we większości pojazdów, dlatego często decydujemy się na zakup dodatkowych głośników lub wzmacniaczy, które sprawiają, że jakość dźwięku będzie o wiele lepsza. A czym powinniśmy się kierować podczas ich zakupu? Sprawdźmy praktyczne wskazówki.

 

 

Radio samochodowe – czy należy wymienić?

Wielu doświadczonych specjalistów uważa, że poprawę nagłośnienia w samochodzie powinno zaczać się od wymiany radia, często mamy jednak opory przed wymontowaniem fabrycznie zainstalowanego sprzętu. Czy to faktycznie się opłaci?

Jeśli posiadamy standardowy radioodtwarzacz, który generuje niskiej jakości dźwięk, to nawet zmiana głośników może niewiele pomóc. Dlatego lepiej zastanowić się nad zakupem części o najwyższej jakości napędu oraz lasera, przy czym czołowymi producentami na rynku są Alpine czy Clarion.

Wybierając nowy sprzęt powinniśmy sprawdzić, czy jest on kompatybilny z przyciskami na multiplikacyjnej kierownicy. Przy czym dobre radio wcale nie musi posiadać odtwarzacza MP3, bo jeśli zależy nam przede wszystkim na jakości dźwięku, to i tak będziemy korzystać z płyt audio CD, które nam to zagwarantują. A co w przypadku, gdy wymiana samego radia nie wystarczy?

 

Montaż dodatkowych głośników w aucie

Przed zakupem nowych lub dodatkowych głośników zawsze trzeba przeanalizować możliwość ich późniejszego montażu. Jak to sprawdzić? Należy sprawdzić jakiej wielkości są otwory na głośniki i czy ewentualnie można je powiększyć. W niektórych przypadkach możliwy jest zakup nakładek, które pozwalają na instalację większych głośników.

Kupując głośniki powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są przeznaczone do odtwarzania różnego rodzaju dźwięku – jeśli tak, to wcale nie będzie konieczny zakup wieloelementowego sprzętu, ponieważ kilka głośników wystarczy, aby uzyskać efekt „koncertu”. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze, błędem jest montaż głośników wyłącznie na tylnej półce. Może i wygląda to efektownie, ale muzyka powinna płynąć głównie z przodu i to na tym sprzęcie warto się skupić. Ponadto ważne jest, aby skutecznie wygłuszyć przednie i tyle drzwi, które stanowią obudowę dla tych części. Do tego potrzebne będą specjalne maty wygłuszające, którymi uszczelnia się otwory na głośniki. Natomiast gdy montujemy dodatkowe głośniki na tylnej półce warto ją podbić gąbką akustyczną oraz wzmocnić.

Głośnik samochodowy

 

Wzmacniacz samochodowy – jak wybrać?

Jeśli zależy nam na mocnych basach, nie obędzie się bez zakupu wzmacniacza samochodowego, dzięki któremu możliwe jest maksymalne wykorzystanie mocy zestawu car audio. Jednak jego wybór powinien być starannie przemyślany, ponieważ nie zawsze zakup najdroższego sprzętu będzie najbardziej opłacalny.

Na początku zwróćmy uwagę na to, ilu kanałowy jest wzmacniacz – od tego zależeć będzie, jak dużo odbiorników można do niego podłączyć. Najbardziej popularne są wzmacniacze czterokanałowe, które umożliwiają podpięcie głośników oraz subwoofera. Natomiast moc tego elementu powinna być ok. 2 razy mniejsza niż moc głośników. Mało kto wie jednak o tym, że zbyt mocny wzmacniacz może uszkodzić głośniki, dlatego należy tego pilnować.

Wzmacniacz samochodowy

 

Zakup subwoofera – praktyczne wskazówki

Jeśli już decydujemy się na profesjonalne nagłośnienie w samochodzie, to w zestawie nie może zabraknąć subwoofera, czyli głośnika basowego, który wpływa na poprawę brzmienia dźwięku. W tym wypadku również należy zwrócić szczególną uwagę na moc sprzętu, która powinna być nieznacznie niższa od mocy wzmacniacza.

Subwoofer montuje się w skrzynce lub tubie, która najczęściej umieszczana jest w z tyłu auta – ma to bardziej znaczenie praktyczne, ponieważ miejsce montażu nie wpływa na jakość generowanych basów, a w bagażniku dostępna jest po prostu większa powierzchnia.

Subwoofer samochodowy

 

Jeśli myślimy nad poprawą nagłośnienia w samochodzie, podstawowym sprzętem, na zakup którego warto się zdecydować, są nowe głośniki, wzmacniacz oraz subwoofer. W niektórych autach, niezależnie od modelu czy roku produkcji, może być konieczna również wymiana radia na bardziej profesjonalne. Koszt całej „operacji” może wynosić nawet kilka tysięcy, dlatego warto zastanowić się nad zakupem używanych, lecz dobrej jakości komponentów.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry