0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupić używaną kartę graficzną?

Jak kupić używaną kartę graficzną?

Dobra karta graficzna to podstawa dla większości użytkowników komputerów. Nie musisz być graczem, grafikiem czy fanem filmów, by potrzebować jednej z nich. Dzisiejsze komputery bowiem na tyle absorbują grafikę w Twoim komputerze, że bez dobrej karty nie będziesz w stanie pracować na nich w komfortowy sposób. Dowiedz się z nami, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Bardzo ważny w wyborze karty graficznej jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. To oczywiste, że podobają nam sie najdroższe modele w kosmicznej technologii. Jeśli jesteś zapalonym graczem lub grafikiem, to na pewno powinieneś na nie postawić. Musisz jednak liczyć się z tym, że nawet wersja używana będzie niestety dość droga.

Jeśli natomiast chcemy cieszyć się płynną grafiką w grach, które nie są najnowszymi hitami, to możemy pozwolić sobie na nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Na pewno musimy też jasno określić swój budżet. To zdecydowanie zawęzi nasze poszukiwania, oszczędzając przy okazji nasz czas.

 

Procesor graficzny - jaki wybrać?

Jednym z ważniejszych elementów składowych karty jest procesor graficzny. Na rynku konkurują ze sobą dwa modele. To oczywiście Radeon i GeForce. W gruncie rzeczy oferują one bardzo podobne możliwości i każdy gracz będzie mógł czerpać z nich przyjemność w czasie zabawy. NVIDIa GeForce ma w swojej ofercie jednak modele dla prawdziwych entuzjastów, które mogą kosztować powyżej 5000 tysięcy złotych. Przykładem jest tu Titan X. Dla większości z nas jest to jednak rozwiązanie nieosiągalne.

Warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Na szczęście są one bardzo proste i na pewno nikt z nas nie będzie miał problemu, żeby łatwo się w nich zorientować.

W przypadku kart z procesorem GeForce:

 • GTX - wysoka wydajność, która dedykowana jest dla graczy i grafików.
 • GT - podstawowa wydajność, która sprawdzi się przy standardowym korzystaniu z multimediów.

W przypadku kart z procesorem Radeon podział jest nieco bardziej szczegółowy:

 • R9 - bardzo wydajna,
 • R8 - wydajna,
 • R5 - podstawowa.

Karta graficzna w atrakcyjnej cenie z internetu

 

Pamięć - którą wybrać?

W tym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ilość dostępnej pamięci, lecz również na jej jakość. W kartach spotykamy następujące jej rodzaje: DDR3, GDDR3, GDDR5.

Generalnie nie poleca się już wybierania DDR3. Warto więc postawić na pozostałe dwa rodzaje, które są znacznie bardziej wydajne i umożliwiają przesyłanie danych w o wiele szybszy sposób.

Ilość pamięci powinniśmy dostosować do tego, w jakiej rozdzielczości i z jaką ilością detali chcemy uruchamiać nasze gry. Przy zwykłym FullHD 1920×1080 pikseli najwyższe detale osiągniemy już przy 2 GB. 2560×1440 wymaga już 4 GB, ale jeśli chcemy korzystać z 4K/UltraHD 3840×2160, to niezbędne okaże się kupienie nawet 8 GB. Wiele osób uważa, że nawet GTA V wymaga właśnie 8 GB.

 

O czym jeszcze pamiętać kupując kartę graficzną?

Istnieje jeszcze kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej. Upewnijmy się w pierwszej kolejności, czy nasz obecny zasilacz będzie w stanie wytrzymać obciążenie nowego sprzętu. Zwłaszcza mocniejsze karty graficzne pobierają ogromną ilość energii. Jeśli zasilacz nie będzie kompatybilny, cały komputer może się spalić.

Inną ważną kwestią jest również to, czy karta zmieści się do naszego komputera. Powód wydaje się błahy, jednak nowsze karty są naprawdę ogromne, więc niebezpieczeństwo jest realne.

Karty graficzne warto kupować na aukcjach internetowych

 

Kup kartę z gwarancją

Kupując używaną kartę na pewno warto spytać o gwarancję. Będziemy mieli wtedy pewność, że proponowany nam model nie został jeszcze znacząco wyeksploatowany. Jesteśmy jednocześnie zabezpieczeni w przypadku awarii. Raczej odradzałbym kupowanie kart, które są starsze niż dwa lata.

 

Sprawdź osiągi karty

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie karty w programie FurMark. Pozwala on zweryfikować rzeczywiste osiągi sprzętu. Dzięki niemu zorientujemy się, czy karta jest jeszcze w pełni sprawna. Zwykle bowiem z czasem jej wydajność spada.

Przy zakupie używanej karty kieruj się również zdrowym rozsądkiem. Karty nie powinny być zbyt tanie, ponieważ może to sugerować ich nielegalne pochodzenie lub po prostu tanią podróbkę. Sprawdź, czy nie ma na nich żadnych przepaleń lub rdzy. Mogą one bowiem sugerować, że w niedługim czasie dojdzie do awarii. Istotny jest również brak pęknięć.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry