0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy? Jakie wybrać meble, dekoracje, pojemniki na zabawki?

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy? Jakie wybrać meble, dekoracje, pojemniki na zabawki?

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest prostym zadaniem. Musi on być bezpieczny, funkcjonalny, podzielony na odpowiednie strefy. Dlatego zanim zaczniesz planować wystrój pokoju dla swojego malucha, skorzystaj z naszych wskazówek.

 

 

Strefy w pokoju dziecięcym

Każdy projekt pokoju dziecięcego powinno się rozpocząć od podzielenia pomieszczenia na strefy. Musi się w nim znaleźć strefa nauki, zabawy i odpoczynku. Warto zacząć od tej ostatniej – łóżko powinno znajdować się w spokojnym miejscu, możliwie najdalej od okien i drzwi wejściowych. Warto pomyśleć obok o wygodnym fotelu, stoliczku i lampce - w takim kąciku można by odpoczywać w ciągu dnia. Dodatkowe siedzisko będzie też dobrym rozwiązaniem dla rodzica, który wieczorem czyta maluchowi książki.

Biurko bądź też stolik do nauki najlepiej jest umieścić w pobliżu okna – tak, aby dopływ światła naturalnego był jak największy. Przy czym ważne jest, aby światło nie padało od przodu, lecz z boku siedzącego dziecka. Gdy maluch jest leworęczny, biurko warto ustawić prawym bokiem do okna, a gdy praworęczny – lewym bokiem.

Dla najmłodszych najważniejsza jest oczywiście strefa zabawy. Niech znajdą się w niej mebelki do przechowywania maskotek, klocków i innych, równie ważnych akcesoriów. Powinny zapewniać dzieciom swobodny dostęp do szuflad i półek tak, aby nie musiały się wspinać, by dostać ukochaną zabawkę. W tej strefie warto też zadbać o miękki dywan, na którym można siadać bez obawy, że zimno będzie ciągnąć od podłogi.

Dywan dziecięcy

 

Kolorystyka pokoju dziecięcego

Pokoje dziecięce często kojarzą się z kolorowymi, pstrokatymi wręcz wnętrzami. Lecz to wcale nie musi być dobry wybór. Dlaczego? Po pierwsze warto wiedzieć o tym, że niemowlęta najlepiej widzą kontrastowe kolory, więc dla nich różnobarwne pastele nie stanowią żadnej atrakcji. Natomiast im są starsze, tym barwy coraz bardziej zaczynają na nie oddziaływać. Przykładowo, pomarańcz jest energicznym, pobudzającym do działania kolorem, który nie będzie jednak odpowiedni, gdy zostanie też zastosowany w strefie odpoczynku.

Co więc zrobić? Najlepiej postawić na jasną, uniwersalną bazę – delikatne szarości, beże, biel. I na tym można budować dodatki, bawić się kolorami. A co najlepsze – gdy zmienią się upodobania dzieci, nietrudno będzie przearanżować pokój, i to małym nakładem kosztów.

 

Funkcjonalne meble dziecięce

Gdy wstępny projekt jest już gotowy, można zacząć wybierać meble dziecięce. Zacznijmy od tego, że powinny być wytrzymałe i stabilne – nie mogą przewrócić się, gdy gromadka dzieci będzie wzbudzać poruszenie w pokoju ciągłą bieganiną i skokami. Trzeba też zminimalizować ryzyko, że maluch przewróci komodę podczas… wspinania się po niej! Dlatego dobrym rozwiązaniem może być dodatkowe przymocowanie mebli do ściany.

Meble muszą też być bezpieczne, a co za tym idzie – pozbawiane ostrych kantów. Uważać należy także na mocno wystające klamki, o które można się uderzyć. Coraz częściej w meblach dziecięcych stosuje się frezowane uchwyty, dzięki czemu fronty mają gładką powierzchnię.

Ważna jest też ich funkcjonalność. I tak bardziej praktycznym zakupem będzie łóżko z pojemnikami na pościel czy też pufy lub fotele ze schowkiem w środku. Gdy dziecko dorasta, opłacalny stanie się zakup mebli, które rosną razem z maluchem. Dotyczy do głównie łóżka, biurka oraz krzesła, których wysokość (lub długość) można regulować. Choć takie meble są zwykle droższe, jest to wydatek na lata.

Łóżko domek

 

Dodatki do pokoju dziecięcego

Jeśli w pokoju dziecięcym postawisz na jasną kolorystykę i białe lub drewniane meble, całość, choć będzie praktyczna i uniwersalna, może wydawać się nudna. Jak to zmienić? Oczywiście przy pomocy dodatków, które tak naprawdę w głównej mierze wpływają na ostateczny charakter pokoju.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że o wiele tańsza jest wymiana plakatów, ramek czy pojemników na zabawki, niż mebli.

A a jakie dodatki postawić? Przede wszystkim na tekstylia, które dodają pomieszczeniu przytulności: zasłony, dywany, poduszki dekoracyjne i narzuty. Na ścianach niech zawisną kolorowe plakaty, zdjęcia, a nawet mapy czy tablice korkowe lub magnetyczne, na których można powiesić własne rysunki.

Poduszka do pokoju dziecięcego

Obowiązkowym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego są też pojemniki na zabawki, dzięki którym możliwe jest zachowanie porządku. Takie pojemniki mogą też pełnić funkcję siedziska lub swoim wyglądem przypominać samochód czy tramwaj.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry