0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak dbać o układ wydechowy auta?

Jak dbać o układ wydechowy auta?

Układ wydechowy to ważny element pojazdu, a jednak większość kierowców o nim zapomina i nie martwi się o niego dopóki nie zaczyna sam o sobie przypominać. Wtedy jednak takie zapomnienie może okazać się bardzo kosztowne w skutkach. Podpowiadamy, jak dbać o układ wydechowy auta, aby służył jak najdłużej.

 

 

Dlaczego należy dbać o dobrą kondycję układu wydechowego?

Względy finansowe są ważne, ale nie najważniejsze, gdy mówimy o konieczności zatroszczenia się o układ wydechowy. Przede wszystkim jeśli nie działa prawidłowo, to mogą pojawić się problemy ze spalaniem. Może po prostu nagle znacząco wzrosnąć. Ponadto wadliwy układ wydechowy przekłada się na nieprawidłową pracę silnika. Warto wziąć również pod uwagę kwestię szkodliwości dla środowiska. Auto z niesprawnym układem wydechowym nie może jeździć po drogach. Jeżeli policja podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości, to może nawet zabrać dowód rejestracyjny.

 

Katalizator – jak o niego zadbać?

Jak powszechnie wiadomo - katalizator samochodowy jest podstawową częścią układu wydechowego. To właśnie od odpowiedzialny jest za zmniejszanie ilości szkodliwych spalin, które wydalane są do środowiska.

Tak więc należy przywiązywać do niego odpowiednio dużo uwagi. Jeżeli nasz fabrycznie zamontowany katalizator ulegnie zużyciu, to trzeba go jak najszybciej wymienić. Można kupić nowy, a można poszukać zamiennika. Chociaż na ten temat krążą różne teorie, warto szukać katalizatora używanego, będącego w dobrym stanie, by nie przepłacać. Dobrze dobrany z pewnością będzie się właściwie sprawował.

Okazuje się, że dawniej katalizatory wytrzymywały przebiegi zbliżone do 100 000 km. Dzisiaj ich żywotność jest nawet dwukrotnie dłuższa. Niestety może zużyć się i wcześniej. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim katalizatorowi nie sprzyjają krótkie dystanse, gdyż wtedy silnik nie ma szans rozgrzać się do właściwej temperatury. W efekcie pracuje więc na bogatej mieszance, co może kończyć się tym, że do katalizatora trafią resztki niespalonego paliwa. Dopalą się więc w katalizatorze, a to wpłynie negatywnie na jego trwałość.

Warto więc robić dłuższe dystanse samochodem. Warto wiedzieć, że to samo może się stać, jeśli odpali się auto na pych lub jeśli mamy niesprawnie działający układ zapłonowy.

Niedobre dla katalizatora jest jego nagłe schłodzenie, na przykład w wyniku wjechania w głęboką kałużę. Mechaniczne uszkodzenie może powstać po jeździe po nierównym terenie. Wiele osób uważa, że negatywnie na jego żywotność może wpływać niewłaściwie wyregulowana instalacja LPG.

katalizator

 

Tłumik – jak go naprawić?

Najczęstszym problemem, który dotyka tłumik, jest rdza. Jest to wynik pary wodnej z gromadzącej się w układzie wody, spalin i wody z kałuż. Niestety w wielu autach nie są w stanie wytrzymać w dobrej kondycji nawet 10 lat. Co zrobić jak zauważymy korozję?

Wyjść jest kilka. Można zakleić ją przy pomocy taśmy uszczelniającej. To jednak rozwiązanie chwilowe, raczej do stosowania w nagłych przypadkach. Można zaspawanie dziury łatkami, ale to także nie jest trwała naprawa. Da się sobie z tym poradzić wycinając przerdzewiałe elementy i przyspawać w ich miejsce nowe. Najlepszym wyjściem jest jednak wymiana jednego z elementów lub najlepiej – całego układu.

tłumik

 

Gdzie kupić elementy układu wydechowego?

Wiadomo – jest wiele sklepów, które mają w ofercie tłumiki i inne elementy układu wydechowego. Najważniejsze, to dobrać je do modelu auta. Pamiętajmy, by wszystko dokładnie sprawdzać. Wiadomo, że cena ma znacznie. Jednak nie ma co kupować najtańszych. Z drugiej strony, w przypadku tłumików nie ma to takiego znaczenia – wszystkie są jednakowej jakości. To, co ważne to pamięć o tym, że sam tłumik, czy katalizator to nie wszystko. Trzeba dobrać np. obejmy, uszczelki i poduszki. Wtedy koszty naprawy zaczynają rosnąć.

Z pewnością lepiej zaoszczędzić na częściach niż na „robociźnie”. Nie ma co wymieniać takich elementów na własną rękę, gdyż do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wiedza. Mimo, że wydaje się to mało skomplikowane – powierzajmy tego typu prace fachowcom. Wtedy z pewnością wszystko zostanie wykonane jak należy i nie trzeba będzie się tym przejmować.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry