0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Idealna wyprawka dla ucznia, czyli jakie artykuły szkolne kupić?

Idealna wyprawka dla ucznia, czyli jakie artykuły szkolne kupić?

Niewiele jest chwil w życiu człowieka, które zapadają w pamięć na zawsze. Z pewnością należy do nich moment, gdy pełen emocji, świeżo upieczony uczeń usłyszy pierwszy dzwonek szkolny, wybierze ławkę, czy zobaczy swą przyszłą klasę i nauczyciela. Niestety, chwila ta to nie tylko wielka ciekawość, ale także lęk przed nieznanym, a więc wrogim światem kredy i wielkiej, zielonej tablicy. Rodzic ulżyć może przerażonemu pierwszoklasiście, dobierając wyprawkę tak, aby zminimalizować złe uczucia.

 

Plecak, torbaczy tornister? Co wybrać?

Dobry plecak to podstawa wyposażenia każdego ucznia. Ponieważ jest to zakup, który nie tylko służyć ma do przenoszenia całego ekwipunku, ale także wpływa na zdrowie, wygodę i dobry wygląd ucznia, dobierany musi być bardzo starannie.

Plecak

Przy zakupie tym, rodzic powinien kierować się głównie względami zdrowotnymi. Kwestie estetyki pozostawmy dalszej ocenie. Dlatego warto wybierać tornistry, które, choć kojarzą się z zamierzchłą przeszłością, zapewniają uczniom zdrową, naturalną postawę. Cechą decydującą o ich zbawiennym wpływie jest odpowiednie usztywnienie całej przestrzeni, co jednocześnie wymusza prawidłowy układ kręgosłupa oraz nie pozwala uczniom na zbytnie wypełnienie przestrzeni.

Unikać należy stosowania toreb na jedno ramię. W oczywisty sposób wykrzywiają one kręgosłup. Jeśli dziecku będzie zbyt ciężko, może ono decydować się na noszenie jedynie części podręczników, co także nie stanowi dobrego rozwiązania.

Kształt i waga plecaka jest niezwykle istota. Przede wszystkim powinien zostać on dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Inny plecak przeznaczony jest dla pierwszoklasisty, a inny dla rosłego czwartoklasisty. Większe pole do popisu możliwe jest w przypadku dzieci starszych, uczęszczających już do gimnazjów. Najmłodsi uczniowie, chodzący do podstawówki, ze względu na ciągły wzrost i możliwości nabycia ciężkich wad postawy, powinni zostać zaopatrzeni w stabilny, usztywniony i dopasowany do kształtu ciała plecak (miękka warstwa z pianki, usztywnienie profilem aluminiowym). Lekkie modele, wybierane często ze względu na ładniejszy wygląd, pozostawić należy młodzieży z już ukształtowanym organizmem.

Plecak powinien zostać dobrze dopasowany do pleców dziecka. Nie może on swobodnie zwisać czy skrzywiać się. Dlatego tak ważna jest regulacja długości ramion i możliwość dopasowania modelu do pleców ucznia.

Ważna jest także sama waga plecaka. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, noszony przez dzieci plecak nie powinien stanowić więcej niż 2% ich wagi. Wielkość ta dotyczy oczywiście modelu już po zapakowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby waga wyjściowa nie była zbyt duża. Dodatkowo, pamiętać należy, że im większy plecak, tym większa możliwość zapakowania go.

Plecak musi być łatwy do prania. Uwaga więc na brokatowe ozdoby czy plastikowe wykończenia, które szybko się niszczą.

Wielkość plecaka powinna zostać dopasowana do wymogów zakładanych względem danego stopnia nauki. Ogólna zasada mówi,że czym dziecko starsze, tym przybywa mu więcej przedmiotów szkolnych, a co za tym idzie, także niezbędnych pomocy naukowych. Zawsze pamiętać należy o wybieraniu modelu, w których zmieści się format A4 książek.

Ramiona powinny być miękkie, szerokie (co najmniej 4 cm), wygodne w noszeniu oraz szeroko rozstawione, aby lepiej rozłożyć ciężar na powierzchnię pleców dziecka.

Kieszonki dodają plecakowi funkcjonalności. Najwygodniejsze są modele z dwoma dużymi przegrodami, pozwalającymi na łatwe schowanie książek i zeszytów. W środku powinna znajdować się zapinana na zamek kieszonka, która pozwoli na bezpieczne schowanie cenniejszych przedmiotów, jak telefon komórkowy. Wygodne są także mniejsze kieszonki zewnętrze, dzięki którym dziecko szybko wyciągnie kanapkę czy przybory do pisania.

Elementy odblaskowe to konieczność. Nawet podczas pochmurnych dni czy szarówki dziecko będzie doskonale widoczne, nie mówiąc już o ciemnych, zimowych porankach. Czym więcej odblasków, tym lepiej – powinny znajdować się one na ramionach, oraz z przodu plecaka.

Kółka, zamocowane od spodu, wraz z teleskopową, chowaną rączką, stanowią rozwiązanie zaczerpnięte z walizek. Jest to opcja dobra do krótkotrwałej ulgi w noszeniu wyjątkowo dużego plecaka. Na dłuższą metę jednak, ciągnięcie ciężkiego plecaka jedną ręką nie należy do zdrowych rozwiązań.

Wyprawka szkolna krok po kroku

Jaki piórnik wybrać?

Ogólnie rzecz ujmując, ma być to schowek na akcesoria służące do pisania. Może mieć on formę rozbudowaną, rozkładaną po rozpięciu lub zwykłej, miękkiej saszetki. Ostatnia z opcji nie zagwarantuje jednak, że przechowywane materiały nie ulegną zniszczeniu czy połamaniu, po przygnieceniu podręcznikami. Nie kupujmy zbyt dużego piórnika, aby nie okazał się on elementem zajmującym większą przestrzeń jak gruby podręcznik. Warto wybierać modele umożliwiające dokładne wypranie w pralce.

Część rodziców decyduje się na zakup piórnika z wyposażeniem. Opcja ta pozwala na uniknięcie czasochłonnych zakupów poszczególnych akcesoriów. Należy jednak zwracać uwagę na jakość dodanych przedmiotów, aby nie okazało się, ze tępe nożyczki i źle piszące pióro muszą zostać wymienione na odpowiednie dla ucznia modele.

Jakie zeszyty wybrać?

Ich grubość zależna jest od etapu kształcenia. Dla najmłodszych przeznaczone są najcieńsze zeszyty, posiadające jedynie 16 kartek. Dzieci w trakcie nauczania początkowego piszą wolno i niewiele. W dalszych etapach nauki przyjdzie czas na zakup 32, 64 czy 96 stron (i grubsze), oprawionych często w twardą oprawę. Praktyczne są zwłaszcza kołonotatniki, w których strony zamocowane na drucianych spiralach z lekkością mogą zostać przekartkowane. Pamiętajmy, że im grubszy zeszyt, tym cięższy. Na wadze przybierają także modele o większej gramaturze papieru, a zwłaszcza te, posiadające twardą oprawę. Jest to jednak opcja zabezpieczająca papier przed pogięciem w czeluściach plecaka.

Najlepiej nauczyć dziecko, aby od najmłodszych lat korzystało z brudnopisu. Pisanie wstępne wypracowań czy opracowywanie zadań przed wpisaniem ich w zeszycie procentować będzie w oczach nauczyciela. Pozwoli to także wyrobić w dziecku nawyk dbania o estetykę i najwyższą jakość oddawanych zadań. Najlepsze w tym celu będą notatniki z wyrywanymi od góry, pojedynczymi kartkami.

Zeszyty posiadają różne wnętrze, przeznaczone do odmiennych przedmiotów. Najmłodsi uczniowie, do czwartej klasy szkoły podstawowej, korzystają z zeszytów w wąską linię. Niewprawionym w stawianiu małych, równych liter dzieciom łatwiej jest w nich pisać. Starsze dzieci korzystają już z szerokich linii. Kartki czyste, a więc bez kratek czy linii, stosowane są zazwyczaj na biologii lub technice. Zeszyty dla młodszych uczniów mają zazwyczaj 16 kartek, z szerszą linią grubość rozpoczyna się od 32.

Kolorowy i funkcjonalny plecak, cienki zeszyty i piórnik dla Twojego pierwszoklasisty

Jak wybrać najlepszy worek na kapcie?

Wbrew pozorom, nie jest to relikt z przeszłości, lecz wciąż praktykowany w szkole zwyczaj. W worku na kapcie noszone mogą być nie tylko buty zmienne, ale także strój sportowy, zakładany w trakcie wychowania fizycznego.

Z racji częstego stosowania i kładzenia w różne miejsca, zwłaszcza na brudnej podłodze, zaopatrzyć należy się w dwa worki, używane na zmianę w trakcie odświeżania. Powinny zostać one wykonane z łatwego do czyszczenia, ciemnego materiału, z którego bez trudu spierzemy kurz i brud szkolnych zakamarków. Najlepiej sprawdzą się modele uniemożliwiające wypadnięcie zawartości, np. poprzez prosty system zaciskanego sznurka. Praktyczne będą także pętle, umożliwiające łatwe przenoszenie.

Jakie przybory do pisania wybrać?

Długopis czy pióro powinny zostać wybrane przez samego ucznia. Właściwy kształt, grubość, ale i wygoda wpływać będą na szybkość pisania, staranność oraz charakter pisma malucha. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wykończonych gumą do trzymania, posiadających końcówkę przeciwdziałającą obgryzaniu i wiele innych, ciekawym opcji. Nie warto inwestować od początku w drogie przybory. Przyjdzie na nie czas, gdy dziecko opanuje już wystarczająco proces pisania i będzie szanować otrzymany prezent.

W każdym piórniku powinien znaleźć się artykuł do pisania, wygodny dla dziecka, jeden lub dwa dodatkowe na zmianę, w razie zgubienia, zepsucia się czy wyczerpania ulubionego modelu. Przydadzą się także zatemperowane ołówki i kolorowe długopisy, a w dalszych etapach nauki, także kolorowe zakreślacze. Na matematyce niezbędny będzie cyrkiel, linijka i ekierka. Zawsze przydatna będzie temperówka, korektor i gumka do mazania.

Najlepiej nabyć od początku także przybory do malowania. Najczęściej używane będą kredki.  Dzieci preferują zazwyczaj zwykłe, ołówkowe, o bogatej kolorystyce. Najrzadziej wybór pada na świecowe czy woskowe, które nie nadają tak intensywnych barw.

Niezbędne pomoce szkolne

Dzięki poczynionym zakupom, rodzic może sam stymulować rozwój dziecka. Nauczyciel nie ma zazwyczaj czasu, aby zainteresować wszystkie trzydzieścioro dzieci ciekawostkami ze świata nauki. Powinna być to rola świadomego rodzica.

W momencie, gdy dziecko zainteresuje się daną gałęzią nauki warto inwestować w odpowiednie da niego, pociągające pomoce. I tak zakupić możemy maluchowi globus, model człowieka, mikroskop czy zestaw chemika. Wszystko to, aby z nudnego wkuwania zrobić niesamowitą przygodę w świat odkryć i pasjonujących faktów!

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry